Wpis z mikrobloga

#ciekawaslaskaarchitektura

Świerzawa | Romański kościół św. Jana Chrzciciela i św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Malownicza dolina Kaczawy kryje świątynię, która powstała w II połowie XIII wieku i do dziś przetrwała w prawie niezmienionym wyglądzie.

Nie będę rozpisywał się na temat historii świątyni, polecę natomiast lekturę szczegółowego opracowania dostępnego na stronie gminy Świerzawa: https://www.swierzawa.pl/asp/kosciol-sw-jana-i-sw-katarzyny,325,,1

Po II wojnie światowej kościół stał nieużywany i stopniowo niszczał. W latach 50. XX wieku wywieziono część wyposażenia - gotycki ołtarz z 1498 r. obecnie znajduje się w kościele św. Marcina w #poznan. Inne cenne elementy wyposażenia trafiły do śląskich muzeów.

Po pracach konserwatorskich świątynia stała się obiektem muzealnym. W roku 2003 udostępniono kościół indywidualnym turystom. Wnętrze robi wrażenie.

#slask #architektura #dolnyslask #swierzawa

fot: https://www.wolniej.com/romanski-kosciol-jana-katarzyny-swierzawa
RegierungsratWalterFrank - #ciekawaslaskaarchitektura

Świerzawa | Romański kościół ś...

źródło: zabytkowy-kosciol-romanski-swierzawa-2

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
Przy okazji mogę zachęcić do odwiedzin tej okolicy, bo zdecydowanie warto. Kilka kilometrów na północ od Świerzawy znajduje się wzniesienie Wielisławka, na zboczu którego znajdował się kiedyś kamieniołom. Jego pozostałością są monumentalne Organy Wielisławskie.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Organy_Wielis%C5%82awskie

Wokół dużo wzniesień powulkanicznych. Szczególnie polecam Ostrzycę - najwyższe wzniesienie Pogórza Kaczawskiego (dawniej najwyższy punkt województwa legnickiego). Nieco dalej na północ znajduje się kolejne wzniesienie powulkaniczne - Grodziec, z zamkiem na szczycie.
  • Odpowiedz