Wpis z mikrobloga

Siemano Mireczki, mam problem. Przez ostatnie kilka dni kminie jak zainstalować windows 10 obok windowsa 7 (w zasadzie to zmuszaja mnie do tego wymagania systemowe solid edge'a). Mam 2 dyski HDD i SSD, ze względu na brak miejsca, instalacje windowsa 10 chcialem przeprowadzić na hdd. Na obu dyskach mam jeden i ten sam windows czyli 7 (lekką januszerke odwaliłem przy tym jak kupiłem ssd'ka i go zamontowałem - w zasadzie po prostu z hdd nie usunąłem do tej pory systemu). Wydzieliłem partycje, zrobiłem bootowalnego pendrive'a jednak wywala mi błąd z tym, że dysk zawiera tabele partycji mbr i że tak nie może być przy efi. Związane to jest z tym, że oba dyski są mbr. Zrobiłem pendrive'a pod mbr (rufus), jednak w biosie przy rozruchu mogę wybrać tylko uefi lub legacy+uefi, czyli nie wymuszę przed instalacją stricte odpalenia tego z legacy. Cały czas pozostaje opcja ze zmiana hdd'ka na gpt, jednak nie wiem czy to się nie bedzie gryzło z win 7 z ssd'ka (chociaż podejrzewam, że nie) + nie wiem co się stanie skoro dalej tam siedzi windows 7 zainstalowany jako mbr. Danych za wszelką cenę nie chciałbym utracić czyli wchodzi w grę jakieś zewnętrzne oprogramowanie do zmiany mbr na gpt (np. aomei). Czy jest mi ktoś w stanie powiedzieć, czy jak tak zrobię to win 7 jak i win 10 będą działać? Ewentualnie jestem otwarty na inne propozycje, system 10 potrzebny mi jest dosłownie do jednego programu (myślałem o wirtualnej maszynie, ale teraz nie wiem czy mi tez tego samego nie wywali przy instalacji windowsa 10 co i normalnie)
#informatyka #janusz_informatyki #windows10 #windows7 #dualboot #systemyoperacyjne
  • 4