Wpis z mikrobloga

Sytuacja polskiej giełdy oraz funduszy.

Dużo się ostatnio działo. Między innymi odnowienie się PPK w formie auto zapisu po 4 latach, wejście w życie redukcji kosztów zarządzania czy odpływ aktywów z giełdy na lokaty w 2022 roku.

Najwyższy poziom aktywów łącznie na funduszach był pod koniec 2021 roku i wynosił 320 mld zł. Następnie nastąpił spadek do 260 mld i zbiegło się to w czasie z podwyżkami stóp procentowych. Z jednej strony spadły koszty zarządzania do maksymalnie 2% w wyniku rozporządzenia ministra finansów od początku 2022 roku. Fundusze jednak mają stosunkowo niewielki tort do podzielenia, a łączna liczba podmiotów TFI to 65. Spadek kosztów oraz jednocześnie spadek aktywów odbił się na podwyższonym koszcie nabycia oraz rozpoczęto stosowanie opłat Success Fee po przebiciu benchmarku. Z jednej strony opłaty spadły i to znacząco, z drugiej doszedł kolejny koszt, który utrudnia analizę najlepszych opcji. Jeśli chodzi o koszt nabycia można go zlikwidować wybierając rozwiązania parasolowe w formie UFK.

Kolejna kwestia to udział w PPK, początkowy poziom partycypacji wynoszący około 20% zaczyna się zwiększać. Ponowna edukacja oraz auto zapis zwiększy udział w programie, który jest bardzo opłacalny. Pieniądze są prywatne i należy to ponownie podkreślić. Nawet wypłacając pieniądze co roku zapewnicie sobie podwyżkę. A najlepiej potraktować kwestie emerytury na serio i rozszerzyć to rozwiązanie o IKE/IKZE.

Sytuacja w Polskiej gospodarce szybciej zaczęła się stabilizować. Podnosiliśmy stopy wcześniej niż EBC czy FED, dodatkowo na aktualnym etapie wojna jakby mniej daje się we znaki. Alternatywy do zainwestowania ETFy, FIO oraz bezpośrednie zainwestowanie poprzez konto maklerskie. Te pierwsze rozwiązania są najtańsze, ale też pasywne co przy zmiennej sytuacji gospodarczej może dać gorszy wynik niż FIO. FIO + ETFy to najlepsza opcja dla leniwych. Jeśli chodzi o fundusze na nowo mamy przypływ kapitału, który na przełomie roku urósł o około 20 mld. Dzięki temu wyniki za ostatnie miesiące robią wrażenie. Czemu fundusze są popularne? Głownie dzięki aktywnemu zarządzaniu. Dodatkowo w poszczególnych okresach dają lepsze stopy zwrotu niż aktywa pierwotne. Odrobienie inflacji za pomocą obligacji nie jest możliwe, ale na funduszach obligacji mieliśmy ostatnio kwartały z 15% zyskiem.

Stopy procentowe realnie są nadal ujemne. Jak inflacja zacznie spadać podąży za tym też spadek stóp i nadal bedą realnie ujemne, bo tak się opłaca rządowi. Pieniądze albo trzeba wydać albo zainwestować. Jeśli nie w giełdę to w złoto, ziemie czy nieruchomości w formie Reitów/Equity czy ASI.

Pobierz droetker4 - Sytuacja polskiej giełdy oraz funduszy.

Dużo się ostatnio działo. Między...
źródło: fin
  • 3
@rzzz

w pewnym sensie to promowanie polskich firm. Czy GPW nie koniecznie, tu stwierdzam fakt jakie były wyniki w ostatnich tygodniach. Polskie FIO głównie inwestują za granicą I każdy indywidualnie podejmuje decyzje w co warto zainwestować i jakie kierunku geograficzne są najbardziej perspektywiczne.