Wpis z mikrobloga

Mam dosyć stare kino domowe i potrzebuje porad:

Wzmacniacz:
https://archiwum.rms.pl/yamaha-rx-v-373-rx-v373-amplituner-5-1-kina-domowego-3d-z-hdmi-1-4a
https://europe.yamaha.com/files/download/other_assets/4/326134/RX-V373_om_En.pdf
Front:
https://www.mediaexpert.pl/telewizory-i-rtv/kina-domowe/kolumny-audio/kolumny-onyx-100-czarny
Centrum:
Saumsung ps ca200e, z innego starego kina...
Tył/surround
Samsung ps ca200e, z innego starego kina...
Sub:
Klipsch R-12SW (chociaż bym teraz nie dał, to jest na futureproofing)

Źródłem jest obecnie smart tv samsungowy, który robi passthrough dla mojej konsoli i PCta.
Więc wzmacniacz jest wyłącznie pod udźwiękowienie przez ARC i działa na nim 5.1
Używam ich do gier, filmów i muzyki. Działa wszystko ok.

Potrzebuje garść porad:
- Czy coś tracę ze starym wzmacniaczem? Czy są jakieś "ficzury", które mogłyby się przydać?
- Potrzebuje porad odnośnie doboru kolumn do centrum / tyły. Rozumiem, że szukam tylko takich pod 6 ohm oraz żeby 100W był w zasięgu pracy dla tych kolumn?
-- Natomiast nie mam pojęcia na co patrzeć dalej. Rozumiem, że każdy producent ma inne jakości głośników oraz sama konstrukcja pudła.
-- Co więcej nie wiem czy jest jakiś konkretny wymóg do centrum i tyły/surround?
-- Również ze względów dekoracyjnych. Ten szary kolor źle wypada przy nowej kombinacji ciemnych kolorów.
- Czy banana plugi są popularne w europie / polsce? Dlaczego tutaj muszę wkładać odizolowanego druta w XXI wieku do połowy wejść?
- Jakiś fajny nadajnik bluetooth <-> RCA na allegro polecicie?
- Ewentualnie obawiam się, że prędzej należy kupić raczej cały zestaw nagłośnienia (minus subwoofer) zamiast dobierać centrum / tyły.

#rtv #kiciochpyta #audio
  • 4
Mały update. Bah, gdzieś mi się odnalazło na strychu reszta kolumn z produktu "Onyx 100". Po małej lekturze to wg relacji w internetach to zwykła budżetowa. Nie jest to jakiś specjalny gniot, ale po prostu może być. BTW, za darmo brzmią dobrze w moim mniemaniu.

Moje pytanie jest takie. Czy jeśli miałbym zabierać się za upgrade wzmacniacza lub kolumn to jakie mam pola do manewru tutaj?
Powiedzmy, że budżet na kolumny to
- Czy coś tracę ze starym wzmacniaczem? Czy są jakieś "ficzury", które mogłyby się przydać?


@wielkaberta: tak, jest to sprzęt z najniższej półki Yamahy. Tracisz sporo na funkcjonalności i dodatkach.

- Potrzebuje porad odnośnie doboru kolumn do centrum / tyły. Rozumiem, że szukam tylko takich pod 6 ohm oraz żeby 100W był w zasięgu pracy dla tych kolumn?


@wielkaberta: 6Ohm minimum byłoby fajnie, 100W nie ma potrzeby. Szukaj sobie np
@ksiak: Dziękuje za wyczerpująca odpowiedź. Teraz faktycznie czuję się jakbym przespał ten temat przez lata.
Czyli najlepiej zacząć od amplitunera, a potem upgrade kolumn.
Dzięki, będę miał zagwozdkę w lekturze przez następny miesiąc.

Ostatnie pytanie, nie powinny być technicznie różnicy czy podepnę wszelakie źródła (konsole, htpc...) do amplitunera czy do telewizora. Po protu jeśli przez telewizora to muszę po prostu (e)ARC zestawić (tym bardziej, że telewizor ma ustawiony passthrough na audio).
@wielkaberta: jak zwykle to wszystko zależy co chcesz osiągnąć.
Zawsze najlepiej jest podpinać wszystko pod amplituner i dopiero jego podpinać do TV. Amplitunery mają po prostu więcej wejść niż telewizory i nie ma zazwyczaj problemów z dźwiękiem i konfiguracją które generuje ARC/eARC. Jak kupisz nowy amplituner to spokojnie wszystko podepniesz bo jest już hdmi 2.1.