Wpis z mikrobloga

Witam,
Na dniach zmianiam laptopa na nowego i będę instalował Win11. Znacie jakieś edytowane ISO? Optymizacje?
Póki co korzystam z MSMG Toolkit (poradnik na YT) żeby zrobić okrojoną instalkę windowsa 11.
Myślałem też żeby użyć programu NTLite, ale ciężko znaleźć full wersje na "popularnych stronkach".

Możecie mi rzucić jakieś porady? Czego używacie? Jakie optymalizacje stosujecie po formacie?
Jakieś skrypty do DeBloat? specjalne profile nvidii? Okrojone drivery? Jakieś optymizery do wycięcia telemetrii itd itp? Jakaś lista ustawień które usługi (services) można wyłączyć, bo są niepotrzebne? Byłbym wdzięczny za jakąś pomoc. Wystarczą mi jakieś specyficzne nazwy, coś co mogę wpisać w google albo na YT żeby trafić do specyficznego celu.
#komputery #windows #laptopy
  • 15
@hakuna_matata123: Nie interesuje mnie czy mnie śledzą czy nie, ale wiem, że można wycisnąć z komputera trochę więcej wyłączając pewne śmieci. Można sobie wydłużyć życie dysku SSD ograniczając pewne formy logowania i raportowania (mniej zapisów do pamieci), można zmniejszyć zużycie pamięci RAM - dzieki czemu jak odpalę dwie gierki i 200 zakładek w FF to mi się nie wykrzaczy coś tylko dlatego że mam 32gb ramu, oraz można sobie poprawić jakość
@Elec: Niestety, nowy windows oprócz wielu wielu błędów i złych decyzji ma kilka plusów - a przez następne 2-3 lata będzie miał coraz mniej minusów i coraz wiecej potrzebnych plusów (windows update który poprawia coś ważnego, nowe drivery które dają +3% w nowych grach) - po co się ograniczać do starego windowsa? Już lepiej zacisnąć pośladki i się przesiąść a potem dbać o windowsa i nie robić formata przez 2 lata
@Julo133: no ja swojego w10 też mam odpicowanego więc właśnie dlatego nie jest dla mnie lepiej się przesiąść, nie mam potrzeby robić za betatestera, jak w11 już nie będzie gównem to się przesiądę tak samo jak przesiadłem się z 7 (8 nigdy nie instalowałem).

póki co nie słyszałem o zwiększonej wydajności w grach, jakie masz te plusy w11?
@Elec: Głównie w grach, ale chodzi mi też o to, że nie chcę robić formata za rok czy dwa, kiedy szala przechyli się na korzyść Win11. Plus z czasem coraz więcej ludzi będzie korzystać z Win11 - im szybciej się w tym systemie ogarnę tym lepiej dla mnie - będę mógł pomóc innym zamiast odpowiadać - sorry nie jestem pewien, bo nie mam win11.
Normalnie bym się jeszcze nie przesiadał na