Wpis z mikrobloga

Cześć, buduję dom i przechodzę powoli do projektów budowlanych / technicznych. Muszę ostatecznie zdecydować się nad wentylacją.

Zastanawiam się nad rekuperacją ale nie jestem do końca przekonany ponieważ lubię rano otworzyć okna w salonie, pokoju czy kuchni by wprowadzić do domu świeże powietrze. Czy w takim przypadku rekuperacja nadal ma sens? + dodatkowo nie wyobrażam sobie otworzyć okna przy smażeniu czegoś w kuchni.

#rekuperacja #budujzwykopem #budownictwo #budowadomu #dom #wentylacja
  • 15
  • Odpowiedz
  • 1
@sluchawki_bez
Ma sens. Sam mieszkam pod lasem i nie wyobrażam sobie nie mieć otwartych okien w okresie wiosna-jesien. Ale też nie wyobrażam sobie nie mieć rekuperacji zimą. Powietrze przez filtr i nawiewa w zimie 18-19 stopni zamiast 0.
  • Odpowiedz
@sluchawki_bez: tylko żebyś miał świadomość że rekuperacja to mogą też być minusy. Głośna praca, suche powietrze w domu, wieje zimnym powietrzem z anemostatów, dodatkowe koszty utrzymania.
Część z tych rzeczy można wyeliminować, ale to polecam samemu zgłębić temat żeby mieć jakąś wiedzę a nie tylko polegać na tym co Ci przekażę projektant/wykonawca.
  • Odpowiedz
@sluchawki_bez: rekuperacja działa bez względu na porę roku i dobrze zrobiona nie stwarza żadnych problemów. Nie będzie ci #!$%@?ło w domu, zawsze będziesz miał świeże powietrze i może nie będziesz czuł potrzeby otwierania okien chociaż otwarte okna dają więcej świeżego powietrza mimo wszystko.
  • Odpowiedz
@sluchawki_bez: Ja do rekuperacji zostałem nieco przymuszony bo aby dostać tańszy kredyt dom musiał spełniać określone wymogi dotyczące wskaźników energetycznych. Jednak nie wyobrażam sobie teraz innego rozwiązania. Ja mogę polecić. Wszystkie plusy jak wyżej. Dodał bym jeszcze:
- W centrali masz filtry powietrza. Z jednej strony minus bo są kosztem eksploatacyjnym z drugiej nie musisz inwestować w oczyszczacze. Możesz zakładać filtry o różnej skuteczności i po sprawie. Nie wiem ile kosztują
  • Odpowiedz
@sluchawki_bez rób i się nie zastanawiaj, mam i się cieszę, nie #!$%@? mokrym ręcznikiem w domu ani zupą grochową, nowe domy to termosy i wymiana powietrza musi być, oknem tego nie zrobisz chyba że będzie non stop otwarte.
Kolega czekał na centralą kilka miesięcy i jak zamontowali to mówi że czuje różnice, choćby taka pierdoła jak skraplanie na oknach przestało mu się pojawiać.
Ja polecam centrale Komfovent Domekt, wybrałem dlatego bo na
  • Odpowiedz
@asiajasiabasia: Nie pisz gościowi takich rzeczy o przewymiarowaniu bo to proszenie się o kłopoty. Zrobisz na pałę i będziesz miał taką wymianę powietrza, że wysuszysz się na pieprz bo nawet na najniższych ustawieniach będziesz miał bardzo dużą wymianę powietrza, a ogrzane zimne powietrze z zewnątrz będzie miało tragicznie niską wilgotność względną. Wszystko trzeba robić z głową.
  • Odpowiedz