Wpis z mikrobloga

@Kosciotrup: Cis bedzie się zawsze gryzł z C, bo leży tylko o pół tonu dalej. Żeby ogarnąć tematy o które pytasz potrzeba dosyć dużo teorii (solfeż - tonacje, funkcje akordów, podstawy harmonii).

Tak na szybko, to dla c fajnie można Cis dur użyć w kontekście Neapolitanesche chord - poszukaj na wiki "akord neapolitański".
Cis dur w przewrocie -> G dur -> C moll (lub dur)

A w tym temacie to zacznij
  • Odpowiedz
@Henryhenry: Tonikę i resztę triady harmonicznej mniej więcej kojarzę, potrafię właśnie określić w jakiej gamie jest utwór, nie mam problemu z tym 'chord progression' ale właśnie cały czas zastanawia mnie co jest pomiędzy, bo jakoś nie mogę tego w necie znaleźć( ͡° ͜ʖ ͡°) Dziękuję za ten akord, rzucę uchem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Henryhenry: a wracając jeszcze do Twojego pytania, mogę Ci na szybko taki koncept sprzedać - diatonicznych akordów.

Dla gamy C dur masz takie dźwięki -
C D E F G A H C
jeśli będziesz budował z nich trójdźwięki, to wyjdzie Ci:
I C dur
II d moll
III e moll
IV F dur
V G dur
VI a moll
VII h zmniejszony (dim/diminished)

patrząc na dźwięki wspólne, niektóre będą że
  • Odpowiedz
@Kosciotrup: pomiędzy to zaczyna się dziki świat chromatyki. W kole kwintowym jest prawie po przeciwnej stronie między C a Cis. W sumie sam się też dopiero uczę, do głowy przychodzi mi jeszcze że z C przez Cis możesz modulować do D
C dur - A7 (gdzie cis jest dźwiękiem prowadzącym tonacji D) - D
(i takie coś można ciągnąć dalej: C A7 D H7 E Cis7 itd)
  • Odpowiedz
  • 2
@Henryhenry czemu C# ma się zawsze gryźć z C? ( ͡° ͜ʖ ͡°) C#7 (lub bardziej Db7) jest substytutem trytonowym dominanty w C dur, czyli G7, dość standardowe połączenie. Nawiązując do pytania
@Kosciotrup jaki jeszcze tryb może mieć akord pomiędzy C i D, to można też użyć akordu C# zmniejszonego, który tworzy ładna progresję C-C#dim-Dm
  • Odpowiedz
@pankos: oczywiście racja! To gryzienie to taki skrót myślowy że lokalnie między akordami na C a C# zawsze będzie duży kontrast, który musi być przez coś rozładowany - więc de facto wszystko zależy od rozwiązania tego napięcia
  • Odpowiedz