Wpis z mikrobloga

Mireczki mam trochę skomplikowane pytanie odnośnie pomiarów. Nigdzie nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi a z przepisów nie wynika to chyba jasno.
Z przepisów BHP wynika że do przeprowadzenia i podpisania protokołu z pomiarów elektrycznych potrzebne są dwie osoby w tym jedna posiadająca uprawnienia E i D + pomiary. Pytanie czy druga osoba też musi posiadać E + pomiary czy wystarczy, że ma E bez pomiarów bo jest osobą asystującą?
#elektryka #elektroda
  • 7
@lalalama: no właśnie nie rozumiem czemu nie może tego wykonać jedna osoba. sprawdza i podpisuje jeden elektryk z E + D z pomiarami a podczas wykonywania badania asystuje mu drugi elektryk z E bo z BHP wynika, że do pracy pod napięciem potrzebne są co najmniej 2 osoby.
@PanKabaczek: Przy każdej pracy elektrycznej wymagane są 2 osoby dla bezpieczeństwa, to samo ze zwykłymi drabinami, muszą być teoretycznie 2 osoby bo tak jest w BHP. Protokół to jest a pomiary to inna sprawa, w praktyce nie musisz mieć nikogo do pomocy, to zależy tylko od Ciebie i twojej uczciwości :D
@ocbe: otóż mój protokół został odrzucony przez inspektora, gdyż nie wpisałem drugiej osoby wykonującej pomiary i zastanawiam się, czy mogę wpisać osobę posiadającą tylko uprawnienia E bez pomiarów... nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi.
@PanKabaczek:

Z przepisów:
- do wykonania pomiarów musisz mieć 2 osoby: 1 osoba musi mieć E, druga może być pomocnik bez jakichkolwiek uprawnień
- sprawdzic protokół musi zrobić osoba z uprawnieniami D

Czasami się przyczepiają na zakładach żeby:
- pomiary wykonywały 2 osoby z uprawnieniami E
- osoba podpisująca z uprawnieniami D nie była osobą jednocześnie wykonującą pomiar

Ale tych wymagań nie ma nigdzie zapisanych, ja bym powiedział, że to są