Wpis z mikrobloga

Hej. Na nadchodzący ciepły sezon chciałem rozpocząć swoją przygodę z kajakiem. Na początek jeziora i zalewy. Podkusil mnie wysiłek fizyczny na ręce oraz spokój. Kajak też łatwo przewieźć na dachu auta.
Macie jakieś porady jaki kajak wybrać, na co zwrócić uwagę oraz jaki brać zapas nośność vs waga pasażera.
Ponadto kajak wymaga jakiejś rejestracji czy wrzucam go po prostu na publiczne jeziorko i pływam?
Ogólne porady również mile widziane ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
#kajaki #kajakarstwo #sportywodne #plywajzwykopem #splywkajakowy #kajak
  • 11
  • Odpowiedz
@George_Liquor: jako że mieszkam za granicą to raz do roku biorę udział w spływie kajakowym organizowanym u mnie (powiat człuchowski). Używamy kajaków podwójnych czyli dwie osoby muszą się dogadać.
Co bym Ci radził. Weź udział w takim spływie kajakowym. Podwójny kajak itd. Myślę że po spływie sam znajdziesz odpowiedź na swoje pytania
  • Odpowiedz
Ogólnie planowałem kajak jednoosobowy.


@George_Liquor: Poszukaj czegoś w stylu PRIJON CRUISER 430 - to turystyczne jedynki. Dość stabilne na wodzie, szybkie, łatwo się nimi steruje. Świetnie radzi sobie na spływach zwałkowych, ale i na jeziorze daje radę. A jeśli nie planujesz przedzierać się przez zwalone drzewa i gałęzie, spróbuj dmuchanego kajaka. Taki Packraft Amundsen II waży ok 4kg, można go spakować do plecaka ;-)

  • Odpowiedz
@George_Liquor: jak już będziesz pływał kajakiem to uważaj na Słońce. Smaruj się kremem z filtrem, bo ja jak pływam kajakiem to zawsze jest ktoś poparzony. Zabezpiecz się przed przemoknięciem rzeczy oraz zapobiegnij przed stratą ważniejszych przedmiotów (telefon, portfel).
  • Odpowiedz
@George_Liquor: no i jak nie masz dobrze opanowanej stabilności (a możesz nie mieć bo nowy kajak) to uważaj z wypływaniem daleko od brzegu na jeziorach, a jak zamierzarz pływać na przełaj to zastanów się co zrobić jak się wywrócisz na środku, ubieraj kamizelke mimo że wśród niektórych kajakarzy nie jest "w modzie"
  • Odpowiedz
@George_Liquor: ja mam dmuchańca Itiwit 3 z decathlonu, ale często też sam na nim pływam. Jak na moje czysto rekreacyjne potrzeby jest spoko. Chociaż nie jest szybki. Pływam nim po jeziorze i po rzekach i daje radę. Sztywnego nie miałbym gdzie trzymać :|
  • Odpowiedz
@George_Liquor: Wszystko zależy... są kajaki rzeczno / jeziorne, jeziorno / morskie, rybackie / wyprawowe / pod spływy / rekreacyjne, jedynki / dwójki czy też zespołówki pod typowo sporty kajakraskie.

Na początek jeziora i zalewy.

Bez specjalnej reklamy sklep gokajak na dość sensowym podziiał / kategorie: https://gokajak.com/kajaki-3
proponuje, Turystyczne / Sit On Top / Wędkarskie.

Podkusil mnie wysiłek fizyczny na ręce oraz spokój. Kajak też łatwo przewieźć na dachu auta.

To prawda
  • Odpowiedz
Ponad to z kwestii dodatkow: Buty do wody ew "crocssy" (buty do wody staja sie "mokrym kompresem" pod pokladem... w kroksach noga schnie szybciej.) Koszulka "trenigowa" z dlugim rekawem jesli nie lubisz sie opalac. Pare aplikacji w telefonie np. Meteo ICM czy Windfinder aby sprawdzic aktualne warunki pogodowe (o ile z wiatrem / pradem plynie sie fajnie o tyle pod wiatr i pod prad juz mniej - ale to tez kwestia kadluba
  • Odpowiedz