Wpis z mikrobloga

@Setral: Poważnie taki budynek w części w wspólnej może zużyć 60MWh? Te 4MWh to rzeczywiście dość mało, chyba samo oświetlenie klatek schodowych w budynku bez wind. Ale ten przykładowy budynek chyba nie stanowi przeszkody w ustawie, może spejclanie mało żeby dało się pokazać nadprodukcje z części wspólnej i pomniejszneie rachunków indywidualnych z tego tytułu.
@zibizz1: Przyjąłem proporcjonalnie. Znam budynek zużywający rocznie 360 MWh w części wspólnej z prawie 400 lokalami. To chyba obecnie standard nowych osiedli - dwupoziomowy oświetlony i wentylowany parking podziemny, windy i przede wszystkim wentylacja mechaniczna - to prawdziwy smok energetyczny. Minimum kilkadziesiąt kilkusetwatowych wentylatorów na dachu pracujących przez większość doby lub stale.
Obrazek poglądowy.
Pobierz
źródło: comment_1672305827XhmISVCMHeKGKT57wkOm8R.jpg
@Setral: No jeśli wliczyć parking, windy i wentylacje to może tak być. A z ciekawości taka wentylacja ma jakąś rekuperację, czy poprostu w zime wywala całe ciepło zżerając jeszcze dodatkwo energię, co mogłaby zrobić grawitacja za darmo?
@zibizz1: Tam gdzie widziałem tak duże zużycie nie było odzysku ciepła. Budynek chyba z 2012 roku. Teraz jak zmieniły się wymagania energetyczne, to może standardem jest już wentylacja z odzyskiem.
@Setral: W lato spoko, na pewno komfort wiekszy, ale w zimę słabo. Prokjektantowi i inwestorowi chyba nie zależy czy lokator płaci rocznie 500zł rocznie mniej czy wiecej czynszu i ogrzewanie, tylko czy lokal przy zakupie bedzie kosztował 5 tys wiecej czy mniej.
@zibizz1: bo rekuperacja nie jest do oszczędzania pieniędzy tylko do zapewnienia komfortu i zdrowego powietrza.

Licząc sprzęt, wykonawstwo, filtry, energię to rekuperacja wychodzi drożej niż ogrzewanie powietrza wentylacji grawitacyjnej
@Mateos2:
Czyli według Ciebie wentylacja mechaniczna nie daje komfortu i zdrowego powietrza a wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła daje już komfort i zdrowe powietrze?
Że niby zimne powietrze ogrzane w pomieszczeniach jest niezdrowe a to ogrzene w wymienniku już jest zdrowe?
@Mateos2: w domach prywatnych gdzie inwestor bedzie mieszkal i placil rachunki tak odzysk jest zawsze, natomiast ciekawi mnie sytuacja w mieszkaniowce bo tam zalezy na cenie z metra i jednak wentylacja z odzyskiem jest drozsza niz zwykla mechaniczna, szczegolnie jesli jest to tylko mechaniczna wywiewna.

W 2019 wprowadzono rozporzadzeni ktore wymusza aby kazda wentylacja nawiewno-wywiewna powyzej 500m3/h miala odzysk ale:

Rozdzielanie układu na mniejsze sposobem na omijanie przepisów

Nagminnie to spotyka
Odzysk jest, ale czy jest zysk?


@Mateos2: Ale zysk w stosunku do czego?

To zalezy od zrodla ogrzewania. Przy gruntowej pompie ciepla zysk moze byc jak policzysz tylko energie na silniki vs energie na grzanie, ale juz jak doliczysz filtry to pewnie wyjdzesz na zero, jak doliczysz amortyzacje, serwis i naprawy to na minus. Natomiast przy ogrzewaniu elektrycznym jak wliczysz wszystko to bedziesz i tak na plus.
@zibizz1: w największe Mrozy żeby ogrzać powietrze do +22 stopni potrzebuje 1100W mocy grzałki. A czego 600W żeby powietrze ogrzać powyżej zera żeby wymienik nie zamarzał - co i tak muszę robić żeby nie mieć przerw w dopływie.

Jak jest zero to około 500W. Minus 100W na wentylatory.

Czyli mój zysk z reku to max 400W w zimie.
W lecie to strata 100W.

Stąd mówię że bilans roczny to około zera.
@Mateos2: No widzisz na zero a bez odzysku wywalasz 1100W w nawieksze mrozy +100W przez caly rok. Czyli na pewno grubo ponad 2MWh(producenci rekuperatorow pisza ze 4MWh ale ja im nie wierze) płacisz za działającą wentylacje mechaniczną vs taką z odzyskiem i to mi tutaj chodzi że w dużym bvudownictwie ludzie mieli to w nosie.