Wpis z mikrobloga

Cześć, mam pytanie staram się o wymianę licznika 1F na 3F w bloku. Dostałem w wymaganiach, że mam mieć wyłącznik instalacyjny 20A, tylko w wymaganiach nie podali typu B/C jakie się zwykle stosuje w zabezpieczeniach przedlicznikowych).
Tata jest elektrykiem to zamontowaliśmy wyłącznik typu B.
Dziś był elektryk z tauronu i powiedział, że no trzeba wymienić na typ C, że będzie lepszy bo mi później wybije. Jak to jest w praktyce czy to wymysł montera z tauronu czy faktycznie lepiej dawać zawsze C przed licznikiem?

#elektryka
  • 9
@Silikon: to #!$%@? nie ruszam tego B ( ͡° ͜ʖ ͡°) nie miałem mowy o żadnym ograniczniku mocy w wymaganich, google zwraca fajna definicje:

|Ograniczniki mocy służą do automatycznego odłączenia zasilania obwodu instalacji elektrycznej w przypadku przekroczenia ustalonej wartości mocy pobieranej przez odbiorniki w tym obwodzie. Chronią obwód przed tzw "dzikim" przyłączem i kradzieżą energii elektrycznej.


więc chyba takie ograniczniki to bardziej w kwestii dostawcy niż moim
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@derecki: Kolego. Kwestia jest taka jaki masz bezpiecznik u siebie w rozdzielni i czy wogole masz jakikolwiek glowny bezpiecznik czy tez od razu rozchodzi sie na poszczegolne obwody. Jezeli masz B20 to naturalnym jest ze przedlicznikowy trzeba dac C20 bo chodzi o selektywnosc zabezpieczen. Jesli nie masz glownego w rozdzielni to z punktu widzenia ciaglosci zasilania lepszy jest C20 choc na B20 tez wszystko bedzie dzialac. Po prostu czlon zwloczny zabezpieczenia
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@derecki: w warunkach technicznych i instrukcjach spolek dystrybucyjnych nie spotkalem sie z okresleniem charalterystyki zabezpieczenia przedlicznikowego, rolnicy potrafia miec nawet zabezpieczenia D i wszystko jest ok
Jesli nie masz glownego w rozdzielni to z punktu widzenia ciaglosci zasilania lepszy jest C20 choc na B20 tez wszystko bedzie dzialac. Po prostu czlon zwloczny zabezpieczenia wylaczy Ci zasilanie odrobine wczesniej niz byloby to w przypadku C20.


@100mph: Nie wyłączy. Charakterystyka B i C nie różni się czasem zadziałania - oba wyłączniki są o działaniu bezzwłocznym. Różnica jest jedynie w progu zadziałania wyzwalacza zwarciowego - dla C trzeba większego prądu.