Wpis z mikrobloga

Kredyt 2% to tak naprawdę ma wywłaszczyć "landlordów, czynszojadów, rentierów" z mieszkań.

Powiedzmy mamy Warszawę 500k kredytu przy 13k za m2 => możemy sobie za to kupić jakieś 38 m2 + wkład własny, który tylko powiększy ilość m2. Przed rokiem spokojnie można było takie mieszkanie wynająć za 2k + opłaty teraz to już bliżej 3,5k + opłaty. Ludzie nie kupowali swojego mieszkania bo 2k na mc nie było takie uciążliwe vs 3,5k teraz. Kredyt 2% + marża będzie wynosił te 2,5k na mc przez 10 lat. Kredyt 2% dostaną tylko ludzie, którzy nie mają swojego mieszkania. Zazwyczaj to są ludzie, którzy wynajmują mieszkania od kogoś. Sporo moich znajomych w młodym wieku właśnie mają umowy na kawalerki w Warszawie do końca roku a potem musza opuścić mieszkanie bo nie chcą płacić tych 3,5k więc się skrzykują na forach aby coś wynająć po pokojach i szybciej wkład własny ogarnąć. To jest idealny program właśnie dla tych osób bo już zaczęli lub zaraz zaczną zarabiać przynajmniej 8k-10k na rękę i mają zdolność na 500k a nie są z bogatych rodzin aby dostać mieszkanie od rodziców.

Największy pisk to będą mieli kredyciarze, którzy nie będą mogli wynająć swojego kurnika za 3,5k tylko bliżej 2k a rata wcale nie spadnie.

Takie mieszkanie za 1 mln => 500k wkładu + 500k kredytu na 2% to mało kto będzie brał. Droższe mieszkania powinny tanieć, bo mało kto ma 500k wkładu lub więcej i nie ma swojego mieszkania.

Oczywiście jak kredyciarze zobaczą, ze nie da się wynająć swojego mieszkania za 3,5k tylko bliżej 2k to zaczną wyprzedawać je. Popyt/podaż powinien się ustabilizować. Jak dojdzie jeszcze wygrana Ukrainy to dopiero będzie jazda bez trzymanki.

#nieruchomosci #kredythipoteczny
  • 3
  • Odpowiedz
@acpiorundc: program jest właśnie dla tych ludzi 25-30 pracujących w korpo/IT. Ja sam mając prawie 26 lat będę myślał nad jakimś 40m w Wawce do 650k z czego wkład własny sam sobie odłożyłem. Już nawet w Rzeszowie chcą ponad 2k za kawalerki także kto kupił na niskiej stopie pod inwestycje to będzie w dupie i bardzo dobrze bo przez to ceny są tak wysokie. Dokładnie myślę tak jak Ty, że jak
  • Odpowiedz
@RadeqW: bo co do zasady nie jest możliwe aby utrzymać stan w którym taniej jest kupić i płacić ratę niż wynająć coś podobnego od kogoś zdecydowanie drożej.Gdzie jeszcze w przypadku tańszej raty masz po 25-30 latach nieruchomość na własność. Wtedy albo ceny mieszkań muszą pójść w górę albo ceny wynajmu w dół. Natomiast w tym przypadku wydaje się właśnie, że ceny wynajmu spadną na tyle aby jednak być konkurencyjnym w stosunku
  • Odpowiedz
Takie mieszkanie za 1 mln => 500k wkładu + 500k kredytu na 2% to mało kto będzie brał. Droższe mieszkania powinny tanieć, bo mało kto ma 500k wkładu lub więcej i nie ma swojego mieszkania.


@acpiorundc: jesteś zbytnim optymistą, w Polsce problemem jest wkład własny powyżej minimum a większość osób nawet w Warszawie nie zarabia wystarczająco dużo aby mieć sensowny wkład własny.

Dokładnie myślę tak jak Ty, że jak ktoś będzie
SzitpostForReal - > Takie mieszkanie za 1 mln => 500k wkładu + 500k kredytu na 2% to ...

źródło: comment_1671732075ENhz5yTeSXnVeBFbML6qn1.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz