Wpis z mikrobloga

Hej, mam pytanie co do rozwiązania jednego problemu. Mam tabelę, gdzie mam trzy kolumny: A (z danymi powtarzalnymi typu M, N, O, M, O), kolumnę B z danymi unikalnymi (V, W, X, Y, Z) oraz kolumnę C z liczbami przypisanymi do danych wierszy (0, 1, 2, 3, 4)

I teraz pytanie, bo chcę z tej tabeli wyciągnąć dane wg schematu: jeżeli w kolumnie A występuje dana bez powtórzenia w dalszych wierszach (czyli np. N występuje tylko raz) to wyrzuca mi wartość z drugiej kolumny, tzn. W

A jeżeli w kolumnie A jest dana, która się powtarza w kolejnych wierszach (np. M) to wyrzuca mi wartość z drugiej kolumny sprawdzając/zakładając parametr z trzeciej kolumny, czyli np. >=3. Więc w tym przypadku powinienem mieć wynik Y (ponieważ są dwie kombinacje danych M,V,0 oraz M,Y,3 i interesuje mnie drugi wynik).

Normalnym wyszukaj pionowo nie mogę tego ogarnąć, bo szuka tylko i zwraca wartości z pierwszego pasującego wiersza. Ktoś coś jakąś podpowiedź?
#excel
  • 6
@zniwiarz_z_chin: można przyjąć taką tabelę. I szukam teraz dwóch rzeczy: Czy Nazwa produktu powtarza się w kolumnie A? Jeżeli nie - automatycznie dostaję jej numer seryjny. Jeżeli tak - sprawdza mi dodatkowy parametr, tzn. czy pierwszy znaleziony wynik ma ilość >= 3. Jezęli ma - podaje mi pierwszy numer seryjny, Jeżeli nie ma - sprawdza kolejny wiersz z tą nazwą i wartością >=3 i podaje dopiero ten kolejny numer seryjny.
Czyli
Pobierz Mowi - @zniwiarzzchin: można przyjąć taką tabelę. I szukam teraz dwóch rzeczy: Czy Na...
źródło: comment_167156760390dpUR25FwaJMg8PankjC6.jpg
@memento_mori: z tego co pamiętam, nie ma takiej opcji, bo tabelę mam wcześniej przesortowaną/przerobioną tak, że jeżeli są powtórzenia, to mają one wartość >= od założonej. Tylko nie zawsze są ułożone w kolejności od najmniejszej do największej.

@Deykun: Dzięki! To chyba byłoby to. Jutro sprawdzę na pliku docelowym jak to zadziała w praniu :)