Wpis z mikrobloga

@Stashqo: Chyba by ich #!$%@?ło, żeby przy tych cenach prądu jeszcze podatki na to nakładać. xD

norweg to sobie zatankuje za swoją minimalna pensje 3x tyle co p0lak


@Fallenzgr: Zgadza się. Może nawet więcej. I dlatego ceny paliw w Polsce to skandal. ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
Chyba by ich #!$%@?ło, żeby przy tych cenach prądu jeszcze podatki na to nakładać. xD


@Zashi: coś czuję, że przynajmniej stacje ładowania opodatkują jeśli nie znajdą możliwości okradania indywidualnych odbiorców. Ewentualnie od kilometrówki będą liczyć przerzucając zbieranie podatków na ubezpieczalnie ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
a podatek drogowy zależny od wagi pojazdu?


@Merkowsky: Też istnieje. Dla samochodów poniżej 7500 kg płaci się za dzień. W tym roku było to 8,40 NOK na początku i później od marca zmiejszyli do 8,15 NOK.

https://www.skatteetaten.no/en/business-and-organisation/vat-and-duties/excise-duties/about-the-excise-duties/road-traffic-insurance/

Jeśli chodzi o cięższe pojazdy, to jest podatek od wagi, ale nie znam szczegółów, nie mam takiego samochodu. Znalazłem takie coś (to strona odpowiednika Urzędu Skarbowego), ale niestety tylko po norwesku: https://www.skatteetaten.no/en/business-and-organisation/vat-and-duties/car/vektarsavgift/
  • Odpowiedz
@Zashi właśnie o ten mi chodziło. W No, widzę, że podatek drogowy dla diesla bez filtra cząstek stałych wynosi ok. 3500nok - w porównaniu z Dk to taniutko - tam ten sam podatek, ale np dla ciężkiego auta, czyli jakieś ok. 2t jak Jeep, Land Rover itp. z dieslem, bez filtra cząstek stałych, potrafi wynieść ok. 15000dkk
  • Odpowiedz
@Zashi: nie, o to, że w relacji cen netto mamy jedno z najdroższych paliw w europie, a w tej chwili cena jest mocno zawyżona na poczet zmiany ceny po nowym roku, przecież wasz "polski elon musk" już zapowiedział, że różnica w cenie pomiędzy starym a nowym VATem będzie nieodczuwalna xD
  • Odpowiedz
@Zashi: zatem jedynym wytłumaczeniem może byc skandynawski model społeczeństwa socjalnego, a to kosztuje ....


@matabora:

Ziom a widziales jak wyglądają szkoły w Norwegii? Przedszkola? Służba zdrowia?

Tez chętnie w Polsce płaciłbym dużo żeby to jakoś wyglądało, a u nas szkoły to rozpadające się budynki bez papieru XD
  • Odpowiedz