Wpis z mikrobloga

Kolejne refleksje dotyczące mojej bieda wycieczki do Berlina:

1.Ceny.Nie wiem co za debil twierdzi,że ceny w Niemczech są fizycznie takie same jak w Polsce.Choć tutaj też są sytuacje,które ciężko mi zrozumieć.
Ceny na stacjach benzynowych są z kosmosu-za 3 litry płynu do spryskiwaczy zapłaciłem 70 zł! Gdzie w Polsce to kosztuje 20 zł.Zwykła kanapka? 25 zł,gdzie w Polsce na BP ta ich świńska bagietka kosztuje 15 zł.
Za kotleta schabowego(sam kotlet bez surówek i ziemniaków) i mały kawałek ciasta przy autostradzie zapłaciłem 60 zł,gdzie w Polsce zmieściłbym się w 35 zł.

Kawałek pizzy na dworcu głównym? 18,5 zł,gdzie w Polsce to kosztuje 7-8 zł i to w mega drogim punkcie.Pączek w dunkin dounat's? 11,3 zł,gdzie W Polsce na podobne gówno zapłacisz 7 zł.Pizzerka? 16,5 zł na dworcu alexnderplatz,w Polsce 6 zł.Zwykły pączek? 8,5 zł,w Polsce 4-4,5 zł.
Kebaby w tortilli po 30,5 zł,w Polsce 21 zł.Choć ceny w Burger Kingu niemal identyczne jak w Polsce,a burgery w niezależnych lokalach minimalnie droższe albo tańsze niż w Polsce 4-7 euro.
Godzina parkowania w mieście 14 zł,gdzie w Warszawie jest 4,5-5 zł.
Tani hostel w warszawie-osobny pokój-120-150 zł za noc.W Berlinie 220-300 zł.
Słodkie napoje w tej samej cenie co w Polsce a miało być taniej.
Bułka w prywatnej piekarni kosztuje 3,7 zł gdzie w Polsce 1,6 zł i to w mega drogim miejscu.Bułka z budyniem po 8,5 gdzie w Polsce jest po 4,5.

Na jakiej podstawie twierdzicie,że tak można zmieścić się z wydatkami na jedzenie w kwocie 220 euro miesięcznie? Wątpię czy wystarczy 300 euro.
#berlin k
  • 8
@pracze-odrzenskie: Te porównania są z czapy. Dobre kebaby w Berlinie są po 4-5€.
Parkowania, jedzenie na autostradach, dworcach to nie wiem czy ktoś na Wykopie porównywał.
Mnie zawsze po prostu dziwiły w Niemczech ceny w Lidlach, i nie przeliczałem nigdy nic dokładnie, ale po prostu porównując do innych zachodnich krajów to ceny w dyskontach w Niemczech są niskie i wydawały się niewiele wyższe niż w Polsce (to można na szybko porównać
@czlapka: nie-dobre kebaby kosztują minimum 30,5 zł i to jest mała tortilla.
To ci się źle wydawało albo patrzyłeś na ceny mydła albo proszku do prania.
Filet z kurczaka 45 zł,w Polsce 25 zł.
Zwykła krojona szynka na wagę 94 zł kg,w Polsce-35-40 zł.
Jabłka 14 zł kg,w Polsce 4,5 zł kg
Litr mleka 3,2% w kartonie-6,5 zł,w Polsce 4,6 zł
@pracze-odrzenskie: No dobra sprawdziłem te konkretne kebaby i widzę że po 5-6€ teraz są. Ostatnio byłem w Berlinie na dłużej w 2019 i 2020 to i euro stało niżej i tam było taniej, nigdy aż tak bardzo cen nie porównywałem.

Ale nadal, biorąc pod uwagę, że byłem w większości państw zachodniej Europy to w Niemczech jest tanio