Wpis z mikrobloga

Chcę sobie złożyć komputer i zauważyłem że systemy windows kosztują kilka stów ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Są jakieś tańsze opcje, lub sposoby żeby na przykład przenieść klucz ze starego lapka?

Komputer do domowego użytku.

#windows
  • 16
@Garztam: tzn. w przypadku wersji OEM jest chyba ograniczenie licencyjne do określonego "producenta" sprzętu. Z laptopem faktycznie może być problem, ale już np. ze składakiem z osiedlowego sklepu powinno być ok.

Inną opcją jest zakup legalnego, używanego klucza u jakiegoś normalnego dystrybutora. Dzięki UE mamy możliwość kupowania używanego oprogramowania.
@Garztam: elo
To zależy jak stary lapek i jaki Windows. Te dobre stare łapki miały klucze pod spodem i jeszcze niezapisane w UEFI.

Takie klucze z nalepki spod spodu przechodziły normalnie w każdym instalatorze od Windowsa 7 wzwyż (czyli od 7 działały do 10 i chyba nawet 11) i powinny przejść aktywację, bo sam laptop, jeśli nie miał kiedyś stawianego systemu na czysto, to był preaktywowany kluczem zbiorczym producenta, który jakbyś
Program do sprawdzania klucza UEFI
Windows 10 Product Key Tool

(powinien działać od 7 i wzwyż)

Jak wywali błąd MSDN table, to klucz powinien być gdzieś napisany na laptopie.
@deton24 Dzięki wielkie. Sprawdzę z tym kluczem. Laptop ma dekadę i miał jeszcze win7 z którego aktywowałem potem win 8 i kolejno 10 więc to ma szansę się udać ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

Z komputerem miałem pomoc brata i całego jego rocznika na ostatnim roku informatyki, więc się tym nie martwię. Sprzęt będę
@deton24 to wszystko już jest gotowe i teraz tylko czekać na dostawę.
Składać będę z bratem ( ͡º ͜ʖ͡º)
Wyślę build jak wrócę i będę miał chwilę czasu