Wpis z mikrobloga

Witam

Mam obywatelstwo Szwajcarii więc jestem zobowiązany do służby wojskowej w tym kraju lub służby zastępczej. Jak to wygląda? Każdy mężczyzna w wieku 18-30 jest zobowiązany czyli jeśli w wieku 29 dostaniesz paszport to mogą ciebie jeszcze wziąć. W wieku 18 idziemy na tak zwany Orientierungstag (dzień orientacyjny), gdzie nam opowiadają jak wygląda ten system. Potem dostajemy powołanie na Rekrutierung (komisja wojskowa). Tam mamy testy sprawnościowe, psychologiczne a nawet patriotyczne hahah plus oczywiście lekarz. Na podstawie tej komisji przydzielają nam kategorię: Diensttauglich(zdolny do służby), Untauglich (niezdolny) lub doppeltuntauglich (podwojnie nie zdolny). Zanim napisze dalej, chciałbym dodać, że 1fr.- to 5 zl, płaca „minimalna” to 23fr.-/h a cena wynajmu w Zurychu to 2000 fr.-

1. Diensttauglich: Klasyczne wojsko, musisz odsłużyć 9 miesięcy naraz lub 4 miesiące Rekrutenschule plus co roku na 1 miesiąc Wiederholungskurs przez 5 lat. To musisz zrobić, są specjalizację które trwają dłużej, a możesz samemu sobie wybrać w zależności od zapotrzebowań i testòw. Nie chce ci się iść do wojska a masz tą Kategorię? Zapraszamy do Zivildienst. A co robisz w Zivildienst? Pracujesz sobie jako opiekun dla dzieci, pomagasz w szkole lub robisz coś pożytecznego dla społeczeństwa + wieczorem możesz iść do domu spać ( w wojsku tylko przez weekend idziesz do domu). Haczyk? Trwa 15 miesięcy.
2.Untauglich(moja Kategoria): Przydzialają ciebie do Zivilschutz ( nie mylić z zivildienstem). W teorii powołują ciebie na 25 dni w roku przez 11 lat a w praktyce raczej na 7 dni w roku ponieważ mają za dużo ludzi. Haczyk? Wehrpflichtersatz( o tym póżniej) Co robisz? To jest obrona cywilna czyli szkolą ciebie na wypadki katastrofy i jak coś się dzieję ( pandemia corony np. ) to ciebie powołują abyś pomagał. W praktyce jest to marnotrastwo pieniedzy bo i tak nigdy nic się nie dzieję, a w CH są też normalne sprawne siły ratunkowe.
3.Doppeluntauglich: nic nie robisz, musiś płacić wehrpflichtersatz.

Pieniądze: Za każdy dzień służby dostajesz 5 fr.- żołdu plus 80% zarobków( 40 pokrywa państwo, 40 pracodawca) minimum 63 franki dzienie max 200fr.- czyli jak jesteś studentem dostajesz 68 w sumie. Dużo? Student w pracy tymczasowej dostanie 4x tyle.

Wehrpflichtersatz: Każdy kto jest zobowiązany do służby, nieważne jakiej musi płacić 3% dochodu lub min. 400 fr.- rocznie. Czyli jak ktoś kto jest doppeltuntauglich płaci przez 11 lat to. Za każdy dzień w Zivilschutzu musisz płacić 4% mniej czyli jeśli zrobiłeś 10 dni to płacisz 40% mniej w tym roku. 25 dni = nic. I tak przez 11 lat do 30stki. Ten system jest zbudowane tak, żebyś po 11 latach miał nastukane w zależności od służby 250-450 dni abyś nie musiał płacić. Jak n.p. Zrobie w jednym roku 0 dni w zivilschutzu a następnym 50 zwrócą mi pod koniec 30 moja kase za te zero dni. Jeśli mam 18 lat w 2022 roku a wojsko chce zrobic dopiero w 2027 to przez 5 lat płace pieniądze. Jako Student zapłacę 2000 fr.-. Po 2027 dostane normalną wypłate za służbe + zwrócą mi te 2000 fr.-.

Co jeśli wyjadę zagranicę bez zrobienia służby po 18 roku życia czyli po komisji? Każą zapłacić 3 lata twoich potencjalnych zarobków zagranicą. Czyt. Minimum 1200 fr.- . Przed 18 rokiem nic.

Powołania: Na każdą służbę dostajesz Marschbefehl, gdzie jest napisane gdzie i kiedy masz się stawić, i jak (n.p. Z bronią czy bez munduru). Ten Marschbefehl działa również jako bilet na komunikacje miejską abyś mógł za darmo dojechać. Możesz nie odwołać od służby? W teorii nie ale w praktyce jak podasz dobry powód n.p. Zakupione wakacje przez powołaniem BEZ możliwości zwrotu lub egzaminy na studiach( uwaga same wykłady w roku szkolnym nie zwalniają ciebie tutaj trzeba być bardziej kreatywnym:) )

Kobiety: Nie nic muszą, nawet płacić. Mogą iść dobrowolnie do wojska, zivildienst lub zivilschutz. Ale uwaga były dobrowolnie na komisji wojskowej i dostały doppeltuntauglich to muszą przez 11 lat płacić jak faceci.

Moja opinia: Wiem, że w porównaniu do powołań w Polsce jest to niebo a ziemia ale w CH jest wojsko jednym wielkim żartem i stratą pieniędzy. Całe dni nic nie robisz i tylko się nudzisz, ale musisz tam być. Jak zaczęła się korona to powołali cześć wojska i zivilschutzu. Co oni robili cały czas? Nic, bo nic nie mogli, siedzieli w koszarach i się nawzajem pozarażali. Ale PR poszedł w Świat, że wojsko coś robi. Nieważne co wybierzesz ( nie jest trudno zostać doppeltuntauglich, trudniej jest zostać bez nóg diensttauglich), każda opcja jest penalizowana. Przesuwanie powołań i dyskusję z urzędem przynajmniej 4 razy w roku też są uciążliwe + bookowanie wakacji 1 rok przedtem BEZ możliwości zwrotu aby przypadkiem wojsko lub zivilschutz ci się nie wsuneło jest uciążliwe. Nadzieji nie ma, było referendum w 2013 ale 70% boomerów powiedziało nie bo to patriotyczny obowiązek. A teraz dzięki najazdowi Putina na ukrainę wojsko zapewniło sobie pobór na następne 20 lat. Jest już nawet dyskusja wprowadzenia tego obowiązku dla kobiet i chyba 50% to popiera.

Ale istnieje jeden sposób aby ominąć wojsko jako mężczyzna od 1 stycznia 2022. Przed pójściem na Rekrutierung można za 75fr.- u urzędzie bez zbędnych dokumentów zmienić płeć a potem w wieku 30 za 75 fr.- spowrotem bez ucinania sobie wacka jak kiedyś:) ale to tylko działa jak nie byłeś na komisji to inaczej jako trans-kobieta musisz płacić.

P.S. za nieodbycie 18 miesięcy więzienia

#obowiazkowecwiczeniawojskowe #wojsko #szwajcaria
  • 16
Wiem, że w porównaniu do powołań w Polsce jest to niebo a ziemia


@Ignosocau: Znaczy w jakim sensie? Bo z tego co napisałeś jasno wynika że młodzi mężczyźni w Szwajcarii mają 100 razy gorzej od naszych chłopaków w zakresie ewentualnych obowiązków wojskowych.
Ale istnieje jeden sposób aby ominąć wojsko jako mężczyzna od 1 stycznia 2022. Przed pójściem na Rekrutierung można za 75fr.- u urzędzie bez zbędnych dokumentów zmienić płeć a potem w wieku 30 za 75 fr.- spowrotem bez ucinania sobie wacka jak kiedyś:) ale to tylko działa jak nie byłeś na komisji to inaczej jako trans-kobieta musisz płacić.


@Ignosocau: To jest tak absurdalne, że aż musiałem to sprawdzić i faktycznie tak jest
@Thorkill: Wiesz nie wiem jak jest w Polsce dokładnie ale przynajmniej wiesz od małego że kiedyś ciebie powołają plus pracodawca wie że w następnym roku może ciebie zabraknąć na 9 miesięcy. Dostaniesz też jakieś śmieszne pieniądze ale przynajmniej dostaniesz.
@ms93: Było referendum niedawno i wiek emerytalny został zrównany. Feministką to się nie spodobało i były protesty. I o ironio akurat tego dnia dostałem powołanie do zivilschutz na styczeń. Hahahah zabawne że w tej całej dyskusji o równouprawnieniu zapominają o wojsku. Kobieta może iść 5 miesięcy na macierzyński, mężczyzna musi na 9 miesięcy. Kobiety zarabiają mniej ale nikt nie liczy tych 3 % a to jest 50% facetów co nie robi
ale przynajmniej wiesz od małego


@Ignosocau: Od małego nie wiesz. Wiesz od momentu kwalifikacji na tamtejszej wojskowej komisji lekarskiej. Czyli dokładnie tak jak w Polsce gdzie po dostaniu kategorii A wiesz że należysz do rezerwy i że istnieje możliwość że ewentualnie kiedyś tam dostaniesz powołanie na ćwiczenia rezerwy

Dostaniesz też jakieś śmieszne pieniądze ale przynajmniej dostaniesz.

Tak samo jest w naszej WP. Szeregowy rezerwy otrzymuje 107 zł dzień na ćwiczeniach rezerwy.
@Thorkill: Dobra nie chciałem brzmieć jak ktoś kto narzeka na Szwajcarię pomimo że tam mieszkam i mam obywatelstwo hahah. Państwo jest bardziej ludzkie, niskie podatki, dobra komunikacja miejska itp. Ale i tak większość moich kolegów by uciekła zagranicę jakby ktoś ją najechał… pytanie kto, bo chyba nie Lichtenstein. Dostajesz jako Student około 70 fr.- za dzień ale jak pójdę do pracy to dostanę 180-220 fr.- za dzień.
Dostajesz jako Student około 70 fr.- za dzień ale jak pójdę do pracy to dostanę 180-220 fr.- za dzień.


@Ignosocau: Ale to w ramach tego Untauglich? Jeżeli tak to oczywiście dużo więcej niż u nas.
@Thorkill: w wojsku, w zivilschutz i Zivildienst jako student lub bezrobotny za jeden dzień służby dostaniesz 5fr.- żołdu plus 63 fr.- takzwanego Erwerbungsersatz ( rekompensata nabycia?!? Nie wiem jak to przetłumaczyć. ) Jak masz prace to 5fr.- żołdu plus 80% twoich zarabków za dzień jako Erwerbungsersatz, ale minimum 63 franki jako Erwerbungsersatz a max. 200 fr.- z czego 40% procent pokrywa państwo a 40% pracodawca. Studenci którzy pracują dorywczo dostają tylko
@Ignosocau: Czy tak słabo, to nie wiem.. Pare razy spotkalem w gorach na skiturach wlasnie paru wojskowych z dowodca i przewodnikiem - popylali po całkiem ambitnym terenie i to w ramach sluzby.. Wiec jak ktos lubi sporty gorskie, to moze sie ogarnac i miec calkiem fajna sluzbe, robiac to co lubi, szkola go jeszcze, a do tego masz odfajkowane..
@samuray: jak byłem mały to moi rodzice wyjechali ze mną do CH. Wychowałem się tam. Jak miałem 15 lat ubiegliśmy się wszyscy o paszport wiedziąc że bedę musiał iść do wojska. Jest taka strategia u obcokrajowców, że czekają do 30 roku życia aby się ubiec i tak unikają wojska. Ale nie żałuję, bo nie wiedziałem czy nie będę chciał studiować zagranicą lub pracować przez moment przed 30 rokiem życia po za
@krzyzakp: Zależy od specjalizacji. Wiem jako radiotelegrafista siedzisz w jakieś stacji w 5ciu w górach i tylko rano jedziesz 2 km do wioski do coopa aby kupić piwo hahah. Ale to tylko podczas WK, czyli po tym jak odbędziesz 4 miesięczne Rekrutenschule (szkolenie podstawowe) gdzie może być ostro. Ale większość czasu się nudzisz nic nie robiąc a musisz to odbębnić pomimo że przez 9 miesięcy mógłbyś robić przez ten czas coś
@Ignosocau: Skad wiesz ze "dla zabawy" te schody z plecakami? Mi to brzmi na ostry trening, chocby pod katem chodzenia po gorach.. Co w tym kraju ma sens, bo wojsko ma byc przygotowane by moc sie bronic, a maja takie umocnienia w gorach, ze siedzac tam nikt ich nie podbije..
Wypadki zdarzaja sie wszedzie, w Policji, w strazy pozarnej (a oni broni nie maja).. Tak samo samobojcy sa wszedzie.. Jakos nie
@krzyzakp: Oficer chciał się trochę powyżywać nad młodymi rekrutami. Tak tylko nikt ciebie to policji i straży albo jednostek specjalnych nie zmuszą, ludzie idą dobrowolnie natomiast jak nie pójdziesz do wojska to albo idziesz na 18 miesięcy do więzienia lub płacisz w sumię 20 tyś fr.- za to aby nie iść i nawet nie jest pewne że dostaniesz doppelt ut. Za nie pójście do policji nie ma kar finansowych. Po za