Wpis z mikrobloga

Jak rosyjska propaganda wykorzystuje na wykopie akcję związaną z wezwaniami na ćwiczenia?

Czy chodzi o:
- podburzanie młodych mężczyzn w stosunku do polskiej państwowości?
- tworzenie nacisków, sytuacji akceptacji klęski Ukrainy/zakończenia walk aby tylko nie iść do wojska?
- podważanie zaufania do polskiego wojska?
- piłowanie chęci walki, zaangażowania w sprawy Polski?
- polaryzację społeczeństwa na tych: do powołania i wolnych od tego?
- skłócenie płci, pokoleń?
- tworzenie ruchów a la antyszczepionkowo-spiskowe, ale związane z tematyką powołań, wojska?
- straszenie młodych mężczyzn falą - zniechęcenie do udziału
- zachęcenie do niestawiennictwa na szkoleniu, bojkotu, przewrotu społecznego (zajmujmy się sobą, a nie Ukrainą)

Czy coś pominąłem?

#wojna #ukraina #obowiazkowecwiczeniawojskowe
  • 14
@gzymspiwniczny: Myślę, że nie trzeba nigdzie propagandy, by ludzie bali się wezwania na ćwiczenia. Niestety, prawo jest tak skonstruowane, że nie masz nic do powiedzenia - dostałeś kategorię A i, niezależnie od przekonań i poglądów, zobowiązań, masz iść, a potem jeszcze złożyć przysięgę. Miesiąc wyrwany z życia to nie jest mało: ludzie żyją od pierwszego do pierwszego, po podwyżkach stóp procentowych ludzi ledwo stać na kredyty, a jeśli ktoś ma firmę,
@gzymspiwniczny: @ChamskoCytuje: Odbierasz Polakom podmiotowość i zdolność podejmowania własnych decyzji i posiadanie własnego zdania.

Podobnie robią Rosjanie z Ukraińcami.
Ukraińcy chcą do NATO? To nie ich zdanie, to sprawka Amerykanów.
Ukraińcy chcą się bronić? To nie ich decyzja, to Zachód nimi steruje.
Polacy nie chcą poddawać się przymusowi wojskowemu? To Rosjanie nimi sterują.

Obrzydliwe to i paradoksalnie to ty upodabniasz się do Ruskich a nie ci, którzy nie chcą poddać
@zbierski9 to nie działa tak, że jeśli uważam, że sprawa szkoleń jest wykorzystywana przez ruskich to jednocześnie muszę popierać same szkolenia. Nie wiem skąd pomysł, że tak to musi działać.

Nawet jakby w Polsce wygrał ponownie władzę w PIS i to w sposób nielegalny, a ja bym wypunktował jak wykorzystują to r0sjanie to nie jest to jednoznaczne z popieraniem pisu. Chryste...
@gzymspiwniczny: Większość społeczeństwa jest przeciwko przymusowemu poborowi, tu żadne trolle nic w tym temacie nie zmienią.
@zbierski9: Problemy z wypłatą rekompensat były bardziej niż pewne, a im większe będą to kwoty tym problem będzie większy. Finalnie pewnie wejdzie poprawka która ustali maximum takiej rekompensaty. Już nie wspominam o tym że ustawa nie obejmuje innych rekompensat, np. gdy kupiłeś wakacje na Malediwach za 10k. Też ci przepadną i będziesz stratny x2
@gzymspiwniczny: W jakimś stopniu na pewno ruskie trolle wykorzystają zamieszanie. Co nie zmienia faktu, że nawet, gdyby sytuacja nie dotyczyła w żadnym stopniu rosji i trolli by nie było, to i tak prawie nikt nie chciałby obowiązkowych ćwiczeń. Wprowadzono durne prawo, które może zrujnować życia uczciwym obywatelom, po prostu. To, że 30 dni w koszarach uniemożliwi komuś zapłacenie gigantycznej raty kredytu to już dostateczny powód, by ich nie chcieć. To nie
@ChamskoCytuje spójrz na to w ten sposób:

1. Szkolenie polskiej rezerwy nie jest na rękę rosji
2. Zmniejszanie zaufanie Polaków do wlasnego kraju jest w interesie Rosji
3. Podgrzewanie społecznej atmosfery strachu przed powołaniem.jest w interesie Rosji bo zajmujemy się sobą zamiast sprawami Ukrainy

No większość jest przeciwko i Rosja to wykorzystuje podsycając atmosferę? Przecież trolle nie zawsze działają żeby kogoś przekonać do zaprzestania pomocy Ukrainie, czasem wystarczy obojetnosc, zwątpienie w jakąś
@GoldSeven no jest durne prawo, ale trzeba być nadal czujnym bo ja tu widzę zmianę narracji w propagandzie, jakiś inny vibe jest. Był czas na trzesemsjem, bombę atomową, iskandery, zimne kaloryfery.

Jestem skłonny uwierzyć, że niektóre ruskie trolle nawet agitują za szkoleniami bo dobrze wiedzą, że większym sukcesem jest polaryzacja społeczeństwa, wewnętrzneawantury, uprzedzenia, spadek zaufania do państwa niż zagrożeniem trochę wyszkolonych ludzi.

To nie jest tak jak niektórzy chcą przedstawić, że Rosja
@gzymspiwniczny: No niestety, musimy pamiętać o tym jakie wartości wyznajemy i się tego trzymać: większość ludzi tego nie potrafi. Ta sytuacja nie sprawi, że przestanę wspierać Ukrainę, ale tak samo jak nie chcę ćwiczeń dla mojego brata czy partnera, tak nie życzę ich nawet ludziom, których nie lubię. Żadnego człowieka nie powinno to móc spotykać.
Polaryzowanie społeczeństwa to, niestety, silna i bardzo skuteczna broń przeciwko nam. Już teraz widać jak na