Wpis z mikrobloga

Hej :) Podpowie ktoś (nada kierunek resztę sam ogarnę) jak rozwiązać sterowanie rozdzielacza ogrzewania podłogowego w systemie KNX ? Mam centralę Integra 256+ i przejście na KNX i co dalej? Czym i jak sterować zaworami na rozdzielaczu? Jest sens podpinania tego pod Integrę, czy może lepiej zrobić oddzielny system na sterownikach w każdym pokoju?

#automatyka #automatykadomowa #satel #knx #ogrzewanie #hydraulika
  • 8
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@boromeusz: zawory już masz czy będziesz kupować? Jak weźmiesz na 24V to zwykłym wyjściem OC wysterujesz. Jak już masz na 230V to tylko przekaźnikami możesz.

Masz czujniki temperatury w podłodze?

Tak w ogóle to niektórzy w ogóle nie robią sterowania bo jak wyregulujesz przepływy i masz dobrą izolację to przy niedużej powierzchni nie ma potrzeby zamykać pojedynczych zaworów. A przy pompie ciepła to chyba nawet się nie powinno - jeśli jest
@hitherto: Obwody podłogówki są już zalane betonem, nie ma czujników temperatury w podłodze. Pozostaje do wykonania rozdzielacz i kotłownia. Jeśli dobrze rozumiem, to jeśli zabuduję na rozdzielaczu siłowniki na 230V np. takie: https://www.ceneo.pl/86905834#tab=spec to poprzez sterowanie przekaźnikami będę mógł je sobie zamykać/otwierać? Tak? W tych siłownikach/zaworach nie ma stanów pośrednich jest tylko ON/OFF ?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@boromeusz: tak, jest tylko on/off, przełączanie trwa kilka minut.

Są zestawy przekaźników typowo do podłogówki które znajdziesz jako listwa sterująca, ale spokojnie można to zrobić dowolnym sterownikiem.
@hitherto: OK wielkie dzięki ! Te listwy sterujące widziałem, ale sterowanie poprzez KNX ma tą zaletę, że mogę sobie wszystkim sterować zdalnie z komórki poprzez centralę "inteligentnego domu" muszę tylko jeszcze wykombinować jak złączać/wyłączać pompę obiegową. Ale to już jak hydraulik przyjdzie kotłownię robić, coś tam razem wymyślimy :)
złączać/wyłączać pompę obiegową.


@boromeusz: tak samo, to jest co prawda silnik ale o mocy kilkudziesięciu watów więc nie ma dużych prądów i też przekaźnikiem to zrobisz. Jedyne co to żeby włączyć pompę musi co najmniej jeden zawór być otwarty więc możesz w logice zaprogramować żeby się włączała z opóźnieniem kilku minut, a wyłączała razem z ostatnim zaworem.
@chodzacy_internet: zaznaczam że nie znam się na tym ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale z moich obserwacji to często nie ma sensu. Jak grzejesz podłogę to ona ma tę bezwładność i żeby odłączanie pojedynczych sekcji dawało pożytek to są potrzebne szczególne warunki które występują chyba dość rzadko. To co mi przychodzi do głowy:
- dwie kondygnacje z różnymi stratami ciepła. Wtedy np. piętro które jest cieplejsze wcześniej wyłącza