Wpis z mikrobloga

Ktoś może mi wskazać jakieś sensowne (i zaimplementowane w jakimś kraju) rozwiązanie problemu konfliktu interesów związanego z podleganiem prokuratury pod rząd i polityków?
Każdy widzi co się obecnie dzieje (odmowa wszczynania postępowań wobec rządzących) ale ta patologia jest dużo starsza w tym kraju, najbardziej widoczna gdy chcemy złożyć skargę na działania np. policji ale prokuratura jako odnoga tego samego organizmu odsyła nas z kwitkiem.
Wybory powszechne na prokuratorów lub chociażby PG? Tyle że wtedy przebicie znowu będą mieli tylko ci z poparciem partii.

#prawo #polityka #prokuratura
  • 7
@0xFEE1DEAD: Ale PG nadal był wybierany przed rząd? Może było trochę lepiej ale jak pisałem ta patologia jest dużo starsza niż rząd pisu i wynika z faktu że prokuratura jak i policja podlegają pod tego samego mocodawcę - rząd.
@Parmenides69: nie, PG wybierał prezydent spośród dwóch kandydatów wybranych przez Krajową Rade Prokuratorów i Krajowa Radę Sadowniczą. Platforma w trakcie swoich rządów ograniczyła sobie kontrolę nad prokuratura, PiS zawłaszczył prokuraturę i próbuje zawłaszczyć sądownictwo. To tak w temacie ewentualnego #!$%@? że PiS PO jedno zło.
@Parmenides69: masz Google tak jak i ja więc sobie sprawdź, ja nie pamiętam w takich szczegółach co działo się między 2010-2016. Natomiast konflikt interesów o którym piszesz został wyeliminowany bo PG nie był wybierany po koleżeńsku wśród polityków partii rządzącej. Szkoda, że tej zmiany nie wprowadzono poprzez zmianę w Konstytucji.