Wpis z mikrobloga

Mirki jak jest z płatnością za samochód przy kupnie samochodu używanego teraz? Zawsze gdy kupowałem samochód od właściciela prywatnego to używałem gotówki bo właściciele taką formę akceptowali ale teraz chcąc kupić samochód za znacznie więcej niż pensja minimalna po prostu nie chce mi się bawić w wyciąganie gotówki. Czy zrobienie przelewu podczas zakupu jest normalną praktyką?

Kupujący i sprzedający wraz z zawarciem umowy CP płacą podatek więc raczej nikt nie powinien mieć dodatkowych problemów z tym związanych? Wiem, że są procedury SOF w bankach ale mając wszystkie dokumenty raczej sprzedający nie powinien mieć komplikacji.

Pytanie może głupie może mondre nie wiem ale serio zastanawiam się przy zakupie auta za 5-cyfrową kwotę (serio ludzie jadą oglądać auto z kupą gotówki w portfelach?).

#samochody #zakupauta #gotowka
  • 5
Pytanie czy masz konto w tym samym banku co sprzedający. Przelew potrafi i dzień iść. Ja bym za samo potwierdzenie przelewu auta nie wydał - zresztą sam jak kupowałem auto, za kwotę 6 cyfrową, to płaciłem gotówką
@mile5: Jak kupujesz od osoby prywatnej to możesz puścić to w sesji Quick Elixir potwierdzając przelew telefonicznie. (Banki mogą blokować przelew na wypadek próby oszustwa i wtedy albo ktoś z banku będzie się kontaktował z tobą albo ty z bankiem) W przypadku firmy ze względu na nowo wprowadzoną ustawę o przeciwdziałaniu brudnych pieniędzy istnieje mechanizm podzielonej płatności (gotówka do 15 tysięcy złotych) BTW gdy ja kupowałem samochód to wręcz byłem zmuszony
W przypadku firmy ze względu na nowo wprowadzoną ustawę o przeciwdziałaniu brudnych pieniędzy istnieje > mechanizm podzielonej płatności (gotówka do 15 tysięcy złotych)


@Szlaufman: To chyba obowiazuje w przypadku transakcji firma-firma?
Jesli osoba prywatna kupuje od firmy to chyba jeszcze do konca 2023 moze zaplacic nawet spora sume gotowka. Czytalem ze od 2024 maja wejsc zmiany i bedzie limit do 20k pln rowniez na linii osoba prywatna -> firma.
@Dorodny_Wieprz: Firmy zabezpieczają się przed tym i wprowadzają Split payment również dla konsumentów/osób fizycznych i osób prawnych. Wynika to z faktu iż od momentu wdrożenia ustawy o przeciwdziałaniu brudnych pieniędzy firmy które przyjmowały od konsumentów wyższe płatności gotówkowe były kontrolowane zdecydowanie częściej. Co więcej jeśli nawet jako konsument zadzwonisz na policję że nie chcą przyjąć gotówki powyżej 15 koła to Policja odstępuje od czynności i każe dogadywać się we własnym zakresie.