Wpis z mikrobloga

kobiety generalnie interesują relacje międzyludzkie (są w tym lepsze od mężczyzn ze względu na różnice w budowie mózgu, a także odmienne stężenie hormonów), a te programy głównie o tym są, nie ma co tutaj dopisywać teorii o inteligencji czy jej braku


@larine: To pewnie coś jak mężczyzna który ogląda program o budowie silnika lotniczego albo lądownika księżycowego - choć nigdy do niczego mu się to nie przyda, nigdy niczego takiego nie
  • Odpowiedz
@KEjAf

W sumie trochę to tłumaczy dlaczego u dziewczynki autyzm trudniej wykryć niż u chłopca.

Z drugiej strony sama nie oglądam takich programów bo mam gdzieś relacje międzyludzkie obcych mi ludzi, a już w ogóle żadnych fame mma, nie ma tam konkretów kto co i za ile tylko nudne rozmowy uczestników a nawet bezsensowne kłótnię o nic, między sobą, z których nic nie wynika i po 10 minutach przestaję słuchać.

Sama się
  • Odpowiedz
@AlienFromWenus:

Kiedyś ludzie szaleli za BigBrotherem, też nie oglądałam, ale wśród płci nie było takiego podziału, myślę że wszelkie show o dzbanach i patusach są oglądane przez obie płcie tylko że np częściej takie np fame mma będą oglądać faceci a o miłości kobiety

Większość zobaczy raz i oleje, bo wie czego spodziewać się po tym później. Inni z kolei w tym siedzą i szczerze mówiąc to mam wrażenie, że te
  • Odpowiedz
@KEjAf: Nawet u małp zaobserwowano, że samice wolą lalki, a samce samochody - ma to związek z poziomem androgenów już w okresie płodowym. Co ciekawe, jeśli na dziewczynki oddziałuje wysoki poziom androgenów, będą miały "męskie" zainteresowania ;)

odnosząc się do predyspozycji biologicznych, można by to porównać do oglądania meczu - statystycznie większość kibiców to mężczyźni, którzy z natury mają wyższą skłonność do ryzyka i rywalizacji.Tak samo można zadać pytanie, co mądrego
  • Odpowiedz
@L3gion: btw w ogóle czemu zadałeś takie pytanie? Czemu cię to interesuje? Co chcesz uzyskać? Czy może ci to przeszkadza? A może masz jakiś światopogląd na temat kobiet i to jeden z jego elementów?

Dlaczego nie pytasz, dlaczego faceci oglądają mecze? Przecież to jest tak samo płytkie i głupie bieganie za piłką, a mimo to wielu facetów to ogląda i jakimś cudem nie są wrzucani do jednego worka z tymi paniami
  • Odpowiedz
Nawet u małp zaobserwowano, że samice wolą lalki, a samce samochody


@larine:

Wyjaśnij, jak androgeny - hormony - mają wpływ na wybór przez małpę samochodu, którego w naturze ona nie uświadczy, nie zobaczy, nie poprowadzi?
  • Odpowiedz
@lycaon_pictus: dlaczego brak badań? napiszesz coś więcej?

Pierwsze lepsze, które znalazłam: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7856278/

Consistent with prior research, we found that girls with CAH showed more male-typical behavior and preferences compared to unaffected girls.


w skrócie: zaobserwowano, że chłopcy spędzają więcej czasu na zabawie "chłopięcymi" zabawkami, a dziewczynki zabawkami "kobiecymi". Dziewczynki z CAH (wrodzony przerost nadnerczy powodujący nadprodukcję androgenów) uzyskiwały wyniki zbliżone do chłopców, co potwierdza, że większa ekspozycja na androgeny przyczynia się
  • Odpowiedz
@larine:

Consistent with prior research, we found that girls with CAH showed more male-typical behavior and preferences compared to unaffected girls.

Hmmm?

Dziewczynki z CAH (...) uzyskiwały wyniki zbliżone do chłopców

Zaraz dyskusja zejdzie na rozumienie języka angielskiego. A tak btw, szkoda, że wrzucasz fragment, a nie całość ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@larine:

A co w sytuacji, gdy małe dzieci biorą te przedmioty stereotypowo przypisane do płci, a w dorosłym życiu zaczyna być zauważana tendencja odwrotna?

A co jeśli któreś bierze oba przedmioty? Czy naukowcy mają na takie sytuacje odpowiedzi?
  • Odpowiedz
@lycaon_pictus: i już wiem, że wcale artykułu nie przeczytałeś, bo w treści jest informacja, którą przytoczyłam, a cytat pochodzi z wniosków. ale ok, szanuję Twój merytoryczny argument

@AlienFromWenus: Generalnie badania naukowe rozchodzą się statystycznie istotne różnice (jeśli jakaś korelacja występuje, to znaczy, że wg metod statystycznych różnice były istotne, co wcale nie musi oznaczać, że były diametralne). Jest to jakiś wycinek zbadany w konkretnych okolicznościach, pewne uogólnienie. Wiadomo, że nikt
  • Odpowiedz
@larine: ja to rozumiem, chodzi o to że niektórym strasznie łatwo przychodzi uogólnianie i spłycanie tematu - przykładowo jakaś pani chce zostać zawodowym kierowcą rajdowym, ale jako dziewczynka sięgała po lalki i na podstawie czegoś, co miało miejsce w wieku, gdzie jeszcze niewiele się kuma, ale sceptycy i ogólnie złośliwcy zaraz by jej wyjechali że przecież ona się nie nadaje bo jest kobietą a kobiety już od dziecka wolą lalki od
  • Odpowiedz
@L3gion: bo ludzie od zawsze potrzebuja chleba i igrzysk, ale Ci ktorych okreslamy NPCami sa czesto za glupi i/lub zbyt zakompleksieni by bawic sie czyms lepszym. Ogladanie jeszcze gorszych ameb niz oni sami ich dowartosciowuje.

A ze do tego dupy zywia sie emocjami i (nawet najubozszymi) spolecznymi interakcjami i wyborami - to i programy dla nich przeznaczone na tym zeruja.
  • Odpowiedz