Wpis z mikrobloga

#budujzwykopem #remontujzwykopem
Rodzice mają ślepą sypialnie, gdzie jest jedynie kratka wentylacyjna na zewnątrz, a ogólnie w całym mieszkaniu jest problem z wilgocią i woda skrapla się na przykład na oknach. Szukam sposobów na walkę z wilgocią i na razie mam 3 rozwiązania, które chciałbym wdrożyć jednocześnie:

- Wentylator wyciągowy zamiast kratki wentylacyjnej
- nawiewniki na oknach - chociaż na to już marudzą bo zimno będzie leciało
- urządzenie do ściągania wilgoci z powietrza oraz przy okazji oczyszczania (ślunsk, więc oczyszczanie to też dobra sprawa), tylko tutaj nie wiem co wybrać, więc jakby mógł coś ktoś polecić

Coś jeszcze mogę zrobić?
  • 15
@Matronel temperatura w pomieszczeniach jaka? Ps jak ma nie być wilgoci jak na wentylację jest narzekanie że świeże powietrze jest zimne. No jest. Albo zimne świeże albo ogrzane recyrkulacją po zamontowaniu wentylacji mechanicznej Nie ma innych możliwości
@case25: komin jest, ale w kuchni, zamontowany jest tam okap z wentylatorami i włączany na czas gotowania
@Norskee: wiem ¯\_(ツ)_/¯ temperatura jest taka, jak napalą, nie ma stałej przez cały czas, to stary 4 mieszkaniowy popegierowski "blok", każdy pali w swoim piecu, szukam jakichkolwiek rozwiązań dlatego nawet myślę o tym urządzeniu ściągającym wilgoć
@Erk700: okap w kuchni jest używany, wentylacja w łązience to tylko kratka, bez wentylatora wyciągowego - też myślałem, żeby tam taki zamontować jaki planuję u nich w sypialni
@Matronel wahania temperatury będą miały takie skutki przy braku wentylacji

Cieple powietrze trzyma więcej wody, temperatura spada i tym samym ilość wody więc musi się gdzieś skroplić, a skropli się na najzimniejszym - szybach kiedy temperatura powierzchni jest poniżej punktu rosy

Trzeba regularnie grzać i wietrzyć
chociaż na to już marudzą bo zimno będzie leciało


@Matronel: wilgoć jest dlatego bo właśnie nie wietrzą pomieszczeń. Rano po wstaniu trzeba chociaż otworzyć okna w pomieszczeniach na 20-30 minut. Po wietrzeniu jak jest zimno włączasz ogrzewanie. Zawsze przed ogrzewaniem warto jest przewietrzyć dom.