Wpis z mikrobloga

Mirki, jak to jest z "czystym powietrzem"? Można się ubiegać o wymianę pieca gazowego na PC? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Bo skoro ma być kryterium dochodowe, to na 99% się nie załapię, a płacić 60 groszy za 1 kWh nie zamierzam, więc w przyszłym roku raczej wjedzie PC, a kocioł na allegro, albo śmietnik.

#ogrzewanie #nieruchomosci
  • 13
  • Odpowiedz
@TypowyZakolak: Tak - ale piec to ma wartość maksmalnie 2-3k PLN. Z PC też zejdziesz do 1/4 aktualnej ceny kWh prądu. Jeśli prąd będzie po 80 gr to kWh ciepła będzie za 20, jeśli prąd po 2 PLN to po 50 gr ciepło. Rachunek poprawia się przy fotowoltaice.
  • Odpowiedz
@PfefferWerfer: W sumie to tego pieca jeszcze nie mam. Mogę go nie kupić. Pozostaje kwestia wykręcenia się od kar za nierozpoczęcie poboru gazu, a tutaj już nie ma zmiłuj, więc jakiś odbiornik muszę podłączyć, a podłączenie odbiornika gazu to przejście całej papierologii i procedury.
  • Odpowiedz
@PfefferWerfer: Ciężko stwierdzić. Oni mają jakiś wyliczony z dupy "realny koszt wykonania przyłącza (skrzynki)". Te 2,6k, które za to zapłaciłem, to cena "preferencyjna" warunkowana tym, że rozpocznę pobór gazu. jak się wykręcę, to płacę 100%. Z tego, co czytałem, to potrafią chcieć ponad 10k dopłaty, więc lepiej już ten kocioł założyć.

W ogóle to cała sytuacja jest żenująca i najchętniej spuściłbym z szafki 1 m3 gazu do atmosfery żeby "rozpocząć pobór
  • Odpowiedz
@TypowyZakolak: Załóż sobie hybrydową pompę ciepła - to zintegrowane urządzenie na gaz i prąd, wstukujesz mu aktualne ceny obu źródeł ciepła i uruchamia odpowiednie źródło zależnie od sprawności PC w danej temperaturze na zewnątrz i aktualnej ceny prądu/gazu. Formalnie masz odbiornik gazu, a praktycznie dalej możesz grzać ciągle pompą ciepła. Kosztuje sporo więcej niż zwykła PC, ale unikniesz w ten sposób kar umownych więc masz tę różnicę de facto "za darmo".
  • Odpowiedz
  • 2
@TypowyZakolak tanie pompy gree mają nawet sterowanie źródłem alternatywnym, którym może być kocioł gazowy. Dobrze je nawet mieć bo COP przy temp rzędu -15stC może nie wyrobić na zapotrzebowanie ciepła dla budynku. Ściągnij sobie instrukcje do pomp gree, tam na początku jest opisana metodologia doboru. Zapotrzebowanie możesz mniej więcej policzyć na cieplowlasciwie
  • Odpowiedz
@TypowyZakolak: Generalnie to jest możliwość otrzymania dotacji przy posiadaniu kotła gazowego ale dotacja musi być wykonana na usunięcie nieefektywnego źródła ciepła (czyli musisz mieć kopciucha) a pobór gazu w ciągu chyba dwóch lat nie może przekroczyć jakiegoś limitu.
Widzialem ze ludzie kupują kotły na węgiel i biorą dotacje na ich usunięcie, nie jest to oczywiście zgodne z prawem dla Twojej informacji ;)
  • Odpowiedz