Wpis z mikrobloga

2604 + 1 = 2605

Tytuł: Chołod
Autor: Szczepan Twardoch
Gatunek: powieść
Ocena: ★★★★★★

Pochodzący z Górnego Śląska Konrad Widuch jest weteranem Wielkiej Wojny, komunistą całym sercem oddanym rewolucji. Po wojnie razem z Karolem Radkiem wyjeżdża do sowieckiej Rosji i wciela w życie proletariacki porządek, walcząc w szeregach Konarmii w wojnie 1920 roku. Rewolucja jednak pożera własne dzieci. Podczas czystek 1937 roku towarzysz Widuch jako „stary bolszewik” zostaje aresztowany, skazany i wysłany do łagru, z którego jednak ucieka i tak zaczyna się jego podróż przez śniegi, lody i tundrę.


Najsłabsza z książek Twardocha jaką miałem okazję czytać. Narracja poprowadzona w formie pamiętnika, męcząca ze względu na liczne dygresje i specyficzną pierwszą osobę (poszedł ja). Słaba jest też postać głównego bohatera, co dość zaskakujące, bo dotychczas wszyscy bohaterzy Twardocha, ich motywację oraz historię mocno zapadały mi w pamięć. Tutaj rola głównej postaci ogranicza się niemal wyłącznie do bycia świadkiem opisywanych wydarzeń. Nie przekonał mnie też kompletnie zabieg autora spinający całą książkę, jednak ze względu na spoilery nie mogę nic więcej napisać.

#bookmeter
DJtomex - 2604 + 1 = 2605

Tytuł: Chołod
Autor: Szczepan Twardoch
Gatunek: powieś...

źródło: comment_16688652232GQYFBt3SCMSaiR1NdUD6T.jpg

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach