Wpis z mikrobloga

  • 346
@pilot1123 Problem polega na tym, że mongolski sposób sprawowania władzy z epoki średniowiecza przyjął się w Rosji idealnie. Tak samo z komunizmem który też nie jest ruskim wynalazkiem a przyjął się tam doskonale i rozkwitł jak nigdzie indziej. Oni są oka w miejscu przejadają masę spadkową po zsrr, która są a Mongolia poszła do przodu choćby z braku innych alternatyw.
  • Odpowiedz
@wshk: wydaje mi się że kleptokratyczna dyktatura nie jest mongolskim wynalazkiem
@frutson: co polecisz? Bo Moskale rożne zwyczaje próbowali przyjmować w różnych okresach, a Mongołowie dość niesprawiedliwie obrywają. Owszem, byli "dzicy" (inni) i brutalni, ale kto wtedy nie był?
  • Odpowiedz
@hsams: Nie przesadzałbym z tym szybkim rozwojem. W Mongolii jest duża korupcja i oligarchizm. Do tego jeden z najwyższych na świecie wskaźników samobójstw i okresowe przerwy w dostępie do prądu. Nie chciałbym tam żyć xd
  • Odpowiedz
@frutson: jakoś po filmiku wciąż tego nie czuję. Trochę nieścisłości (brak rozróżnienia Rusi od Rosji), wrzucenie nomadów do jednego worka (przecież tych plemion było mnóstwo, nie tylko mongołowie), spłycenie strategii wojennej tylko do wpływu Mongołów, zamiast warunków lokalnych - oczywiście widać podobieństwo do mongołów, ale wynika to z rozległości obszaru. Rzeczpospolita też bazowała na kawalerii, a sztuka budowy zamków była mniej rozwinięta niż na zachodzie. Stosunki chłopskie były zbliżone (może
  • Odpowiedz
jedną z głównych przyczyn upadku Imperium mongolskiego było to, że nie miał dla krajów podbitych żadnej oferty cywilizacyjnej, wodzowie mongolscy w ogóle nie troszczyli się zbytnio o fundament kulturowo-duchowy, wokół którego mogłyby się jednoczyć ludy podbite.

Ten sam błąd powtórzył ZSRR, chciał stworzyć utopię komunistyczną, która stała się siermiężną rzeczywistością, z którą własny lud robotniczy się nie identyfikował, a skrycie pożądał Coca-Coli czy innych produktów kapitalistycznego konsumpcjonizmu.
Natomiast kraje Europy Wschodniej jeszcze bardziej gardziły sowieckim materializmem dialektycznym spod znaku cyrylicy, gdy uważały że fundamentem ich tożsamości, jest cywilizacja zachodnia z alfabetem łacińskim.

Historycznym przykładem fenomenu potężnego imperium, jest oczywiście Imperium rzymskie, których impakt kulturowy był tak wielki, że obce elity na prowincjach pragnęły rzymskiego obywatelstwa, a jego uzyskanie wiązało się z nobilitacją.
  • Odpowiedz