Wpis z mikrobloga

Mam uszkodzonego radeona, mianowicie na jednej z sekcji zasilania jest wypalona PCB, więc postanowiłem, że karta będzie chodzić bez tej jednej. Dzięki pomocy jakiegoś zajebistego wykopka, który dużo mi pomógł w poprzednim wpisie dowiedziałem się, że uszkodzona jest któraś kość vram (Wszystkie pomiary w opisie). I teraz moje pytania:
1. Jak zdiagnozować, która kość jest uszkodzona? Można coś zrobić za pomocą zwykłego zasilacza komputerowego i diagnostycznego zestawu (monitor, mobo, ram, procesor)?
2. Czy reszta pomiarów cewek (zdj w opisie) nie wskazują na uszkodzony rdzeń?
Przyznam się, że próbowałem podłączyć kartę do tego "stanowiska testowego", ale nie było oznak życia, żaden element nie robił się ciepły. Chyba, że powinienem spowrotem przylutować cewki sekcji zasilania vram?
#komputery #naprawa #kartagraficzna #elektronika
Miszor669 - Mam uszkodzonego radeona, mianowicie na jednej z sekcji zasilania jest wy...

źródło: comment_1668431618PEgt87FLT6hxlrlbeT9GSs.jpg

Pobierz
  • 14
@Miszor669: Opory są ok.
Do testowania ramów na radkach masz skrypt dmgg.py dostępny gdzieś w głębokich zakamarkach internetu lub na ruskich/chińskich forach.
Skrypcik działa podobnie jak MATS zapelniajac pamięć danymi i potem je odczytując i jak nie zgadza się suma kontrolna, to pokazuje błąd.
W przypadku tego skryptu pokaże zakres pamięci na dwóch kościach, to z doświadczenia mogę dopisać że prawie zawsze pada druga kość.
Żeby odpalił GPU, to musi zostać
@Miszor669: teraz zauważyłem na fotce opór oznaczony zielonym kolorem i 8,5R o ile tam faza zasilania ramu, to trochę mało.
Teraz najlepsza byłaby metoda zwarciowa i termowizja -puściłbyś 1V/3A na padzie, gdzie jest 8,5R i byś widział która kość się grzeje.
Bardzo prawdopodobne, że padły wszystkie przez zwarcie mosfeta, to jak nie masz termowizji i zasilacz laboratoryjnego, to polecam wylutowanie każdej kości i przy okazji sprawdzanie oporu.
Jak po wylutowaniu którejś
@JoeBlade: Skoro mi karta pokazuje obraz normalnie, to nie mogę użyć jakiegoś programu, który mi pokaże wadliwą kość? Oprócz tego skryptu co poleciłeś. Może jakiś benchmark czy cos podobnego?
@Miszor669: nigdy nie spotkałem się z takim programem, który byłby odpalany w windows i testował każdą kość z osobna.
Znam tylko ten skypt, który był odpalany z jakiejś dystrybucji linuxa ładowanego z pena.
Dla kart od Nvidii jest MODS, który też leci z linuxa lub z DOS(dla starszych kart).