Wpis z mikrobloga

#motoryzacja #lpg

W swoim gruzie, czyli Panda z LPG, którego głównym problemem jest ciężkie odpalnie po nocy postanowiłem zrobić test:

Zakręciłem zawór na butli, wypaliłem resztki gazu w przewodach a następnie kilka dni jeździłem na Pb. Efekt: codziennie odpalał bez zająknięcia. Wniosek: resztki gazu dostają się do kolektora ssącego i silnik rano ma problem, żeby to przepalić. 

Dodam tylko, że gaszenie silnika na Pb nie rozwiązuje problemu. Co więc puszcza gaz? 

Reduktor? Silniczek krokowy? Jakiś inny zawór? Na filmie pokazałem jak odpala, gdy gaz jest odkręcony.

https://youtu.be/TDoJU0UBNEg
  • 12
  • Odpowiedz
  • 0
@krossmaker jaki masz reduktor?
U mnie była kwestia reduktora zestaw naprawczy załatwił sprawę. W drugim aucie problemem był przepuszczający wtryskiwacz, po wymianie problem ustąpił.
Wtryskiwacze możesz zweryfikować przez odpięcie jednej strony i włożenie wylotu do kubeczka z wodą by zobaczyć czy pojawiają się bąble.
  • Odpowiedz
@krossmaker: pierwsza i podstawowa kwestia do sprawdzenia - rurka podciśnienia biegnąca od reduktora do kolektora ssącego, przy padającym reduktorze będzie przepuszczała lpg do kolektora i będą problemy z odpalaniem.
  • Odpowiedz
@krossmaker: to co zaznaczyłeś to są cewki elektrozaworów, które powinny odcinać całkowicie dopływ gazu jak nie jeździmy na nim. może być tak, że cewki/elektrozawory się zablokowały i do końca się nie otwierają/zamykają i dlatego zalewa
  • Odpowiedz
Dodam tylko, że gaszenie silnika na Pb nie rozwiązuje problemu.


@krossmaker: A ile czasu przed zgaszeniem dajesz popracować silnikowi na benzynie? Przepuszczający reduktor potrzebuje kilkudziesięciu minut aby wypuścić gaz.

Jeszcze w niektórych samochodach jest sprawa tego typu że od jazdy ze źle ustawionym gazem (w przypadku sekwencyjnych instalacji) a w twoim przypadku źle ustawionym emulatorem sondy (bo masz II generacje gazu) mogą mocno zmieniać się korekty paliwowe benzyny i niektóre
  • Odpowiedz
da się je przeczyścić?


@krossmaker: to co masz tutaj i to co jest plastikowe to jest tylko cewka i ją nasuwa się na zawór będący w metalowym elemencie. pęknięty plastik nic nie znaczy, bo tutaj w plastiku nie ma gazu. w plastiku jest nawinięta cewka, przez którą podczas pracy przepływa prąd - ten prąd powoduje, że powstaje pole elektromagnetyczne na elemencie na którym jest nałożona ta cewka, a w środku
  • Odpowiedz