Wpis z mikrobloga

@jeanpaul:

napisałbyś jak wygląda tam życie z Twojej perspektywy ? Jak jest naprawdę z pracą ( jestem informatykiem, nie wiem czy wiesz jak jest w tej branży ), jak Niemcy odnosza sie do Polaków, czy w Niemczech też zauważasz zjawisko "szklanego sufitu" ? ;-)
@JudeMason:

jak wygląda tam życie z Twojej perspektywy


co masz na mysli? Konkretne pytania ...

czy wiesz jak jest w tej branży


znam branze b. dobrze

Jak jest naprawdę z pracą


dla programistow, bazodanowcow i administratorow ok, dla PM i innych managerow gorzej. Kasa miesiecznie od 3k€ w gore bez ograniczen. Mam kolegow programistow zarabiajacych 8-9k€. Uwaga wysokie podatki - sam se policz: http://www.brutto-netto-rechner.info/

Z 3k€ zostanie ci jako singlowi po
@jeanpaul:

Widzę, że podatki są bardzo wysokie, możesz powiedzieć czy widać czy sa dobrze wykorzystywane, nie tak jak w Polsce gdzie po prostu przepadają. Jak jest z cenami usług medycznych, usług bankowych? Czy miałeś styczność ze stanowiskami developerskimi (.NET/Java), jak wygląda rerutacja na takie stanowiska gdy kandydatem jest, dajmy na to Polak ? No i jak z językiem, z tego co tutaj czytałem lepiej znać podstawowy niemiecki niźli zaawansowany angielski, zgadzasz
@JudeMason:

Widzę, że podatki są bardzo wysokie, możesz powiedzieć czy widać czy sa dobrze wykorzystywane,


mikroblog jest za krtoki na odpowiedz :)

Jak jest z cenami usług medycznych, usług bankowych?


Drogo, czego sie spodziewales. Musisz sie ubezpieczyc. Prywatnie ubezpieczeni - maja wiele ulatwien, panstwowe kasy chorych no coz roznie.

Uslugi bankowe - wciaz mozna znalesc konta z darmowym prowadzeniem i przelewami, najlepiej jesli na konto wplywa pensja. Sa takie banki ktore