Wpis z mikrobloga

Jak uniknąć podatku od spadku? Coraz większa popularność związków nieformalnych rodzi pewien problem w kategoriach dziedziczenia i sukcesji. Polacy są zazwyczaj nie przygotowani, jeśli chodzi o podział majątku i sytuacje najbliższych po ich śmierci.

Obowiązkowym elementem sukcesji jest ubezpieczenie na życie, które ma na celu zabezpieczyć zobowiązania, koszty życia najbliższych przy braku dochodów zmarłego oraz ewentualne zachowki/podatki od spadku. Wyznaczenie konkretnych osób, które dziedziczą pozwala uniknąć procedury ustawowej która dzieli majątek ułamkowo. Przy okazji wyłączamy niepełnoletnich, którzy nie posiadają czynności prawnych i majątek do czasu osiągnięcia ich pełnoletności będzie trudny w obsłudze. Chcąc wyznaczyć partnera/partnerkę musimy liczyć się z 20% podatkiem.

Jeśli nie zrobimy nic takiej osobie się po prostu nic nie należy. Nie ma prawa do naszego majątku, oszczędności. Oczywiście jest to także sytuacja pożądana jeśli tak zadecydowaliśmy. Wszystko zależy od naszych planów, ale żyjąc z kimś na zasadach małżeństwa bez małżeństwa nasze plany i potrzeby są inne. W pierwszej kolejności należy rozważyć czy wyznaczenie partnera ma sens ekonomiczny. Możemy zrobić polisę na wartość majątku, która mimo, że będzie droga, gdy wydłużymy ją do 65/70 roku życia i tak wyniesie mniej niż podatek od spadku. Świadczenie ubezpieczeniowe jest zwolnione z podatku niezależnie od uposażonego. Ten element można wykorzystać oszczędzając środki pod płaszczem ochronnym ubezpieczenia. Pieniądze te nie są masą spadkową, można nawet na małej umowie zrobić dużą dopłatę dodatkową i oszczędności trafią bez podatku do dowolnej osoby. Możliwości inwestycyjne czy ochronne kapitału w tego typu rozwiązaniach są interesujące. Na przykład poprzez dostęp do rynków zagranicznych.

W skrócie wszystko co pieniężne możemy przy wykorzystaniu konkretnej koncepcji przekazać bez podatku. Jeśli chodzi o majątek materialny zawsze najbardziej opłaca się go przepisać rodzinie. Wysoki podatek skutecznie odstrasza więc lepszym rozwiązaniem będzie polisa na konkretne sumy. Przepisanie majątku na rodziców powinno uwzględniać ich wiek i możliwość pogorszenia się stanu zdrowia. Tak samo gdy zarówno my jak i nasza partnerka zbliżamy się do podeszłego wieku.

Jeśli posiadasz jakikolwiek majątek i nigdy się nie zastanawiałeś co z nim będzie po Twojej śmierci pora to zrobić. Nawet jeśli masz dziś 25 lat.

  • 2