Wpis z mikrobloga

#allegro #allegrosmart #afera

Od dawna mnie to irytuje, ale dopiero ten wpis sprowokował mnie żeby coś o tym napisać: https://www.wykop.pl/artykul/6887273/alledrogro-gorsze-warunki-allegro-smart-w-wyzszej-cenie/

tldr: Allegro smart to jeden wielki wałek

Nikt ci od tak nie zasponsoruje dostawy za darmo (no nie za darmo bo za 59zł, na nowych warunkach) ale jak dużo zamawiasz z allegro i allegro ci mówi, że zaoszczędziłeś ileś tam tysięcy złotych na dostawach to jest to kłamstwo. Dlaczego? Już tłumaczę.

Sprzedawcy po prostu doliczają koszt przesyłki do ceny towaru, czasami jest to kilka groszy mniej, ale zazwyczaj jest to dokładnie tyle co koszt dostawy, 10-15zł (zależnie od opcji dostawy). Można to zauważyć szukając produktów na allegro, bardzo często na liście wyszukiwania pojawiają się takie same towary, z których jeden ma opcję smart a drugi nie. Ten ze smartem (jeżeli weźmiemy po jednym najtańszym z grup smart/bez-smarta) zazwyczaj zawsze będzie droższy, bo jakoś trzeba zapłacić za dostawę, a jeśli myślałeś że pokrywa to allegro bo zapłaciłeś za abonament smart to jesteś w błędzie.

Przykład: Ostatnio szukałem urządzenia sieciowego na allegro, znalazłem taki sam produkt w dwóch różnych cenach, smart oczywiście droższy.

Smart: https://allegro.pl/oferta/patch-panel-stacjonarny-logilink-np0017-12x-rj45-12494492217
Bez smarta: https://allegro.pl/oferta/patch-panel-stacjonarny-logilink-np0017-12x-rj45-12596061944

Oczywiście można się kłócić, że inny sprzedawca itp, ale to nie pierwszy taki przypadek i zazwyczaj jak czegoś szukam to schemat się powtarza - najtańsze z dostępnych produktów z opcją smart/bez-smarta zawsze będą się różnić ceną przesyłki z korzyścią dla opcji bez-smarta

Pomyślisz sobie: no i #!$%@?, bo i tak trzeba zapłacić za przesyłkę więc wychodzi na to samo. Otóż niekoniecznie, bo wcześniej zapłaciłeś przecież allegro za abonament smart więc teoretycznie dałeś im tę kasę za nic

Najgorzej zaś wychodzi się na kupnie kilku produktów od tego samego sprzedawcy, gdzie wszystkie kupione produkty mają opcję smart i są wysyłane jedną paczką - wtedy tak naprawdę płacisz za przesyłkę tyle razy ile przedmiotów kupiłeś bo każdy z nich ma podwyższoną cenę z powodu bycia w programie "smart"

Oczywiście są pewnie sytuacje, gdzie na smarcie faktycznie wychodzi taniej, ale wg mnie są to jednostkowe przypadki i 99% ofert ze smartem pasuje to schematu opisanego powyżej.

Także wg mnie program smart oznacza, że to allegro jest smart, ale kosztem kupującego, bo robi z niego debila ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Dziękuję, pozdrawiam.
fuuYeah - #allegro #allegrosmart #afera

Od dawna mnie to irytuje, ale dopiero ten ...

źródło: comment_1667557858EUORYrN1I5h10cVbT2KPPu.jpg

Pobierz
  • 31
@fuuYeah: na czym to polega, że nie masz racji? nigdy nie patrzyłem ile zaoszczędziłem za smarka, jedyne na co zwracam uwagę to cena produktu do tych samych produktów z innych źródeł i ze smarkiem zawsze wychodzi lepiej, jedyna konkurencja to jest szopipi, ale tam to różnie bywa, zazwyczaj cena jest podobna, chyba że jakaś promka się trafi
rzadko tak się zdarza aby było taniej bez smarta.


@QoTheGreat: mi się wydaje, że prawie zawsze widzę na allegro tańszą alternatywę bez smarta. Oczywiście trzeba by to było zbadać, ale jest to zauważalne prawie za każdym razem kiedy coś kupuję
@QoTheGreat: @Miecz12: fajnie by było zapytać jakiegoś sprzedawcę, jak to faktycznie działa, czy allegro dokłada się do kosztów wysyłki, czy sprzedający musi manipulować cenami, żeby się zgadzało. Jeśli allegro dokłada się do przesyłki to ile, itp...
@fuuYeah: Osobiście się z tym nie zgodzę, ale nie kupuję też zbyt wiele na allegro, poza tym Smart zwraca się już po kilku "dobrych" zakupach (gdzie cena była taka sama/niższa niż bez smarta), a jeśli ktoś kupuje dużo to zwraca się ekspresowo :P

Dla mnie większym badziewiem był ten SmartWeek i te ich "promocje", może i było parę rzeczy naprawdę dobrze przecenionych ale w większości czułem się jak w polski black
@getresh: chyba ci co kupują najwięcej wyrównują allegro stratę z tych osób so kupiły smarta i faktycznie zarobiły na darmowej przesyłce. Niemożliwe wydaje mi się, że allegro jest w stanie pokryć kilka tysięcy złotych za przesyłkę towarów jednej osobie, która kupiła smarta za 59zł xD
fajnie by było zapytać jakiegoś sprzedawcę, jak to faktycznie działa


@fuuYeah: kiedyś musieli dopłacić złotówkę czy 2 złote, nie wiem jak jest teraz.

Niemożliwe wydaje mi się, że allegro jest w stanie pokryć kilka tysięcy złotych za przesyłkę towarów jednej osobie, która kupiła smarta za 59zł xD


@fuuYeah: przez to że mam smarta kupuję dużo więcej na allego i myślę że o to w tym chodzi.
To sprzedający dokłada się do przesyłki jeżeli ktoś wybierze smarta, a ile to w zależności od ceny


@Refusek: czyli musi podnieść marżę żeby wyjść na swoje w takim razie
Sam byłem ciekawy jak to wygląda z perspektywy sprzedającego i zapytałem ostatnio siostry która handluje na allegro i okazuje się że jeżeli zamawiasz coś zesmartem z dostawą do paczkomatu to dostawca dopłaca zdaje się 1,5zl a kurierem 2,5zl bez znaczenia jaka jest wartość zamówienia.
@fuuYeah: masz rację, ale połowicznie.
Tzn. smart jest celowo tak dobierany, byś kupił multipack/wielokrotnosć na ogół.

Najlepiej to widać na policzalnych produktach użytku codziennego, typu karma dla psa/kota, tabletki dla zmywarki itp.

Przykład z teraz: tabletki finish quantum 20szt.

Najtańsza opcja bez smart z dostawą: 18zł (27 z dostawą), cena za sztukę ~1,4zł
Najtańsza opcja ze smart (ale musisz zamówić 3 paczki) 19zł (0zł za dostawę przy zamówieniu >40zł), cena za