Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
#pcmasterrace składam sobie kompa i mam kilka pytań, które mam nadzieję pomogą mi podjąć decyzję co kupić:
1. Jaka płyta do Intela 13600, żeby nie przepłacić i żeby dobrze działała. Na purepc w zestawach jest MSI Z690-A PRO DDR4, ale 1150zł wydaje mi się dość sporo jak za płytę. No chyba że to faktycznie absolutne minimum, żeby to działało.
2. Czy customowe chłodzenie pod 13600 będzie konieczne jeśli nie planuje go podkręcać itp? Wersja box jak patrzyłem i tak należy do tańszych, więc raczej nie oszczędzę tej stówki, czy dwóch jeśli wezmę bez. Chyba że źle patrzyłem. A jeśli tak, to jakie? Albo czy mógłbym sobie wymienić jak będę zmieniał grafikę (aktualnie GF 1080, więc procka i tak bym w pełni nie wykorzystał, ale tak przyszłościowo)
3. To samo co wyżej, ale do 12400. Tam akurat można koło 150zł na chłodzenie ugrać
4. Jeśli bym musiał wybierać to lepszy RAM CL18 3600, czy CL16 3200?
  • 16
@Niebadzsmokiem:
1. Z690A pro to jedna z lepszych płyt i niżej bym nie schodził do tego procka(nie ma procka 13600, jest 13600K ewentualnie KF - gdzie nie masz zintegrowanego układu GPU)
2. Do tego procka z miejsca wymieniasz ten boxowy, ze względu na overheating, i stosujesz nawet Fera 5, dlaczego miałbyś procka nie wykorzystać w 100%?
3. Jeżeli miałbym wybierać 12400 a 13600K/KF brałbym 13600K/KF.
4. Jeżeli nie mógłbym wziąć 3600cl16
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Czapelek: wiadomo, też bym wolał 13600, ale mój portfel może mieć inne zdanie. To jest jednak 2400-2500zł vs 4000-4200zł jak sobie podliczyłem (grafikę i dyski już mam). Dlatego chciałem się dowiedzieć, czy mogę gdzieś przyciąć, albo przełożyć część kosztów na później (np używając stockowego chłodzenia, a później dokupić jakbym chciał podkręcać, czy sparować go z lepszą kartą graficzną). A niestety kiepsko się znam na takich rzeczach, dlatego potrzebuję się poradzić lepiej
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Czapelek: wyszło mi, bo liczę jeszcze zasilacz 750W (żebym mógł kiedyś wsadzić jakąś lepszą grafę niż moja obecną) i ewentualne chłodzenie, ale operatorem się na tym co widziałem w zestawach na purepc, a tak próbowali chłodzenie za 450plnów
@Czapelek: a nie dodałem też oznaczenia dla OPa xD

Chodziło mi o to, że używałem 12400f ze stockowym chłodzeniem i to, że on może tak pracować, to nie jest problem. Ale jego słyszalność już jest znaczna i może to wpływać na komfort użytkowania. Konkluzja jest taka, że @Niebadzsmokiem: musisz się zdecydować co byś chciał i w jakiej cenie, bo oszczędzanie na chłodzeniu do proceosra to jak dla mnie przesada. Jeśli
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Raciatek: rozumiem że nie ma co żydzić tych paru sprawił, ale jak zobaczyłem 450zł za chłodzenie to się trochę przestraszyłem xD a właśnie po to pisałem, bo chciałem wiedzieć czy polecieć bardziej budżetowo - 12400, czy już lecieć wypas przyszłościowo - 13600 (nie mogę spamiętać co oznaczają literki, ale nie interesuje mnie ani układ graficzny, ani możliwość podkręcania). Ale chyba się zdecyduję na tańszy zestaw w takim razie :D
Kusi mnie