Wpis z mikrobloga

Pierwszy dzień nauki z #javachallenge

W sumie bez jakichś większych niespodzianek. Znalazłem jakiś fiński kurs na reddicie, którego mnóstwo osób poleca i zacząłem go czytać. To co na plus to zauważyłem, że jest sporo programów do napisania samemu. Ciężko się coś więcej wypowiedzieć bo tak naprawdę to jeszcze nic ciekawego nie zrobiłem, ogarnąłem tylko wypisywanie i zczytywanie z konsoli + konwertowanie stringów na inty. To co mnie zaskoczyło to to, że do zczytania danych trzeba najpierw stworzyć obiekt z całkowicie innej klasy, co raczej się nie zdarzało w innych językach z którymi do tej pory miałem do czynienia.

Najwięcej problemu w sumie zajęło mi chyba przygotowanie visual studio code do tego, żeby współpracował z Javą. Jakoś tak już się do tego IDE przyzwyczaiłem, że stwierdziłem, że do Javy też go wykorzystam. Były lekkie problemy, ale koniec końców wszystko działa (chyba, możliwe, że jeszcze o czymś nie wiem ( ͡° ͜ʖ ͡°)) jak należy.

Szczerze mówiąc bardzo przyjemnie szło, motywacji mam ogrom i bym się pouczył jeszcze, ale niestety ze względu na #studbaza mam też sporo nauki niezwiązanej z programowaniem, także musze jakoś ten czas dzielić. Liczę na to, że postępy, może i powolne ale będą jakkolwiek widoczne.

#java #programowanie #vscode
  • 16
@zuligarson: Właśnie jestem już tak przyzwyczajony do VSC, znam większość skrótów klawiszowych, mam skonfigurowane pod siebie, że szczerze mówiąc wolałbym zostać przy tym. To faktycznie robi aż taką różnice?
@nerfipro174: Java to dużo boilerplate kodu i refaktoringu. IntelliJ ma wsparcie do tego, jak i dla każdego popularnego (lub mniej) frameworka javy, podpowiada składnie, ma pełno ostrzeżeń jak coś robisz źle. Wszystko out of the box, bez zabawy w konfiguracje. W VSC pewnie da się to samo osiągnąć, ale się #!$%@? instalując 200 dodatków. Wiec tak, IntelliJ robi różnicę. I każdy kto programuje w Javie komercyjnie, korzysta z IntelliJ.
@mikzur: a po co mu ultimate? community ma wszystko co potrzeba. znaczy jak chce niech ma, tylko nie użyje featura z pro przed końcem studiów zapewne :P
@xkitu: lepsze wsparcie dla springa(najpopularniejszy framework do DI w Javie który ma pluginy do wszystkiego czego będziesz potrzebował jako java backend developer(bazy, rest, soap co tam sobie nie wymazysz nawet rzeczy do mikroserwisow) i kilka innych bajerów jak obsługę JS xD