Wpis z mikrobloga

#wolskiowojnie #ukraina #wojna #wojsko #wolski

Głoszona gdzieniegdzie teza że Ukraińcy celowo głęboko wpuścili Rosjan żeby walczyć w ramach jakiś nowych koncepcji walki nie znajduje potwierdzenia w przebiegu działań wojennych tj w faktach. Co więcej: rejony obrony Ukraińskiej były zadziwiająco płytko umieszczone w relacji do wielkości kraju zaś prymatem była obrona liczących się ośrodków miejskich aby nie dopuścić do pseudo "referendów". Przechodząc do faktów: Wojsko rosyjskie atakowało na 9 kierunkach taktycznych:
1) Czernobyl - Bordzianka dalej Buzowa
2) Czernichów - Browary
3) Konotop - Broway
4) Sumy - Browary
5) Charków - Połtawa
6) Ługańsk - Sewierodonieck
7) Donbas - Mariupol
8 ) Krym - Chersoń dalej Mikołajew
9) Krym -Melitopol dalej Bierdańsk-Mariupol
Obrona UKR próbowała PIERWOTNIE zastopować atak Rosjan w rejonach:
1) Iwanków - 50km (ale wydarzył się Hostomel) finalnie Borodzianki- Buzowa (100km)
2) Czernichów - 40km
3) Konotop - 100km (finalnie browary 250km)
4) Sumy - 40km (finalnie browary 250km)
5) Charków – 30km
6) Rubieżne - Sewierodonieck – 40km
7) Mariupol - 40km
8 ) Krym - wyście z Krymu - 20km (finalnie 180km Mikołajew)
9) Krym - wyście z Krymu - 20km (finalnie 200km Mariupol)
Na 9 kierunków ataku, w 5 Ukraińcy uporczywie bronili się na granicy praktycznie, w zasadzie niewiele ponad zasięg artylerii lufowej strzelającej Rosji. Co się stało na pozostałych 4 kierunkach?
Punkt 8 ) i 9) – zdrada o czym uczciwie piszą Ukraińcy – na skutek zdrady padło blokowania wojsk RUS z Krymu i dlatego Rosjanie wyszli w przestrzeń operacyjną dochodząc do Mikołajewa i Mariupola od…zachodu. To nie był „plan” wpuszczania RUS tylko katastrofa na południowym odcinku obrony. Co przyznają sami Ukraińcy. I na tym temat rzekomego "wpuszczenia" z Krymu poza Mikołajew można zakończyć.
Punkt 1) – tutaj też zdaniem Ukraińców doszło do braku obrony jednej z ich brygad GN pierwotnie w rejonie Iwankowa - jest to temat do dalszych analiz. Co więcej – desant na Hostomel splótł się z brakiem wiary UA że RUS przejdą 41 armią przez Czarnobyl. Po prostu Rosjanie realizując swoją koncepcję powtórki operacji Шторм-333 z zaskakującym desantem na Hostomel uzyskali przewagę. I nie jest prawdą że RUS planowo wpuszczono pod Kijów – warto tutaj wspomnieć zażarte walki pancerno-zmechanizowane o miasteczko Iwanków położone 50km od granicy -to tam byłą (pierwotnie pokonana przez RUS) główna rubież obrony.
Punkt 3) i 4) – Ukraińcy bronili Summy (40km od granicy) i Konotopy (100km od granicy) co wynikało ze szczupłości ich sił tam– Sumy znów – 40-50km od granicy. Natomiast czołówki RUS 3 Armi Panc. w działaniach rajdowych obeszły bronione ośrodki przez Ukraińców i poszły na Browary pod Kijowem gdzie poniosły klęskę. Znów widać tutaj zamysł obrony bliżej granicy ale niedoceniono woli RUS żeby działaniami rajdowymi bez II rzutu strategicznego wystawiać się na Las Teutoburski 2.0 co też prawie nastąpiło.
W skrócie: na 9 kierunków natarcia RUS, na 5 obrona uporczywa była do 40km od granicy, zaś 2 kierunki południowe to efekt zdrady co sami Ukraińcy i SBU potwierdza. Kierunek Kijowski – pierwotna rubież obrony to było Iwanków – miasteczko 50km od granicy TRZYKROTNIE zajmowane przez Ukraińców zanim Rosjanie owe zabezpieczyli. Summy – 40km od granicy gdzie Rosjanie obeszli obronę działaniami rajdowymi bez zabezpieczonych tyłów i...bez II rzutu za sobą. Finał pod Browarami znany.
Jedyny wyjątek to Konotop gdzie celowo wpuszczono RUS czołówki i Sumy gdzie RUS obeszli pozycje ukraińskie.
wolskiowojnie - #wolskiowojnie #ukraina #wojna #wojsko #wolski 

Głoszona gdzienieg...

źródło: comment_1666446222jsnV4ld6zj5NEBvd3dDIqA.jpg

Pobierz
  • 123
  • Odpowiedz
@wolskiowojnie oczywistością jest że wpuścili Rosjan a bronili tylko ośrodków miejskich i takie były zamierzenia. Wszystkie zagraniczne większe instytuty, Think tanki i wywiady o tym piszą nie rozumiem skąd to pańskie dziwne przekonanie że tak nie było.
  • Odpowiedz
@wolskiowojnie: Jarek, czego nie zrobisz, to wypok zrówna cię z ziemią. Tak jak wszystkich innych. Błędem było wchodzenie w interakcję z wykopkami. Z drugiej strony, trochę pokory nie zaszkodzi.
Pozdro i chwała za biwak w izerach :)
  • Odpowiedz
@Smogulf:
Co do obrony ośrodków miejskich to się oczywiście zgadzam, a co do "wpuszczania:" Rosjan - coraz mniej. Im więcej wiemy o początkach konfliktu tym teza o "wpuszczaniu" jest coraz mniej uprawniona - choć zgadzam się z @recznik_z_ikei że nie można całości do jednego worka wrzucać. Ale oczywiście możesz mi tutaj wrzucić owe analizy, może coś nowego przeczytam.
  • Odpowiedz
@Smogulf: ok, bo sam zbieram na ten temat co się znajdzie i owszem dużo ISW o innych pisało "wpuścili" "łooo Napoleon pod Moskwą 2.0" itp ale potem im więcej widać tym więcej wątpliwości. Tj odróżniłbym to co wypuszczano do maja-czerwca z tym co wiemy teraz. Ale jak masz coś fajnego to chętnie.
  • Odpowiedz
@Herubin: IMHO UA świetnie znali wielkość sił RUS i dlatego przyjęli takie a nie inne założenia obrony. Oni wiedzieli po prostu że nie ma tam drugiego rzutu strategicznego a tylko jeden i to biedny rzut w dwurzutowym ugrupowaniu...i wtedy (ofc to moja hipoteza) ma to sens.
  • Odpowiedz
@Nabuchodonozor69: Kolego, ja jestem w trakcie poprawiania po nocach "rozdziału pokutnego" żeby 8k ludzi naprawdę coś fajnego i na czasie dostało a Ty mnie o książkę pytasz. Książki się z rok-dwa pisze normalnie więc jeżeli znów coś wydam dla szerszego kręgu odbiorców to za rok pewnie o tej porze. "O ile" oczywiście.
I naprawdę proszę o dyskusję w temacie wątku. Ukraina, agresja, pierwsze miesiące.
  • Odpowiedz
wam się serio wydaje że mnie to rusza? o.O LOL


@wolskiowojnie: Po czym wpisy ich usunięte przez autora wpisu xD

Jeszcze te sztuczne udawanie że serio tym się nie przejmujesz "Ja się serio nie przejmuje tym lol xD mam to gdzieś XDD o.O"
  • Odpowiedz
@wolskiowojnie: Dzięki za trop ws. śmiglaków (teraz chociaż wiem CZEGO szukać) ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A co do:
" zastanawiam się jak wytłumaczyć ludziom że każda BPanc i BZ ma na Ukrainie bp w strukturze do zadań takich jak było widać."

To powiem szczerze że to jest ciekawy temat, bo przez to że ludzie nie zdaja sobie sprawy z różnic pomiędzy BZ polskimi i ukraińskimi , dochodzi
  • Odpowiedz
Ale czy to nie pokazuje właśnie bezsensu obrony granic skoro mimo ich obrony nie dali rady się utrzymać?


@Herubin: nie. Bo inaczej, w polskich warunkach, linią obrony byłaby dopiero Wisła - a resztę należałoby oddać bez walki, żeby strat nie mieć. A potem starać się odbijać utracony teren, co nie? Tylko w jaki sposób, jeśli stosunek atakujących do broniących powinien być ok. 3 do 1? Skąd nagle wzięlibyśmy 9 razy więcej
  • Odpowiedz
@recznik_z_ikei:

To powiem szczerze że to jest ciekawy temat, bo przez to że ludzie nie zdaja sobie sprawy z różnic pomiędzy BZ polskimi i ukraińskimi , dochodzi do wielu nieporozumień i błędnych wniosków. Sam jak szkoliłem się z Ukraińcami gdzieś w okolicach 2019, to złapałem niezłego mindfucka kilka razy ( ͡° ͜ʖ ͡°). Pamiętam że kiedyś w jakims odcinku chyba opisywałeś mniej więcej strukturę ukraińskiego zmechu.


Trzeba
  • Odpowiedz