Wpis z mikrobloga

#nas #synology #homelab #serwery
Mam w domu xpenology do przechowywania plików. Niestety coś padło i działa tylko samba. Nie mam pojęcia o co chodzi, w żaden sposób nie mogę się dostać do interfejsu.
Próbowałem po ssh i usługi od webservera nie chcą się odpalić. Odpuściłem dalsze grzebanie.
Chodzi to na starej płycie która właściwie powinna iść do śmieci i tak już więc jakoś bardzo szkoda mi nie będzie. Może postawie od nowa jakiś awaryjny serwer na niej.
Mam kilka opcji. Mogę kupić nowego PC a aktualny przestawie na serwer z nowym XPenology albo mogę kupić dedykowanego nasa albo dwa tańsze.

Potrzebuje nas głównie do przechowywania plików plus Plex jeśli się uda.
Z drugiej strony jeśli udałoby się przerzucić trochę usług i kontenerów też nie byłoby źle bo mam tego na innych urządzeniach trochę.

Co wybrac

  • XPenology jako VM na serwerze z Ryzen 3900 23.1% (3)
  • Synology DS1821+ 53.8% (7)
  • 2 x Synology DS920+ 23.1% (3)

Oddanych głosów: 13

  • 14
@clas: Tak, myślałem o backupie ale nie wiem czy ma to sens. Co do ceny dzięki za propozycje ale mieszkam w UK więc pewnie nic z tego.
@mzuczek Ale czemu właściwie? Dla mnie sporym minusem jest że ma ta kartę mini pcie więc nie mogę jakiejś zwykłej 10gbe wrzucić.
@kwantowykocyk: Zwykłej i tak nie wrzucisz, z mojego doświadczenia działają tylko te co są na liście kompatybilności Synology. Wszystkie inne jakie podłączałem nie pojawiały się w Panelu Sterowania.

Co do backupu, możesz kupić sobie drugi serwer, jakiś tańszy i tam robić backup, albo robić backup do chmury (za pomocą soki Hyper Backup). Synology ma tez swoją chmurę C2.
@clas: Tak, myślałem o backupie ale nie wiem czy ma to sens. Co do ceny dzięki za propozycje ale mieszkam w UK więc pewnie nic z tego.


@kwantowykocyk: Jeśli myślisz o backupie to jest kilka opcji ale wg mnie szkoda kasy na DS920+ na backup. Backupowac możesz na sporo tańszej maszynie. Możesz tez wykupić jakieś rozwiązanie „chmurowe”.
@kwantowykocyk: Nie spodziewam się rewelacji sprzętowych. Raczej programowych. Synology powaliło się w głowie i moim zdaniem będą zachwycali się swoimi rozwiązaniami chmurowymi (do backupu, do monitoringu, a może nawet bezsensownym menadżerem haseł).
@clas: Przegladajac Amazona natknalem sie jeszcze na RS2821RP+ ze zwrotow w bardzo dobrym stanie w cenie DS1821+, nawet troche taniej.
Jakies plusy/minusy oprocz wiekszej ilosci dyskow, faktu ze to rack, redundantne zasilanie i pewnie wiekszy pobor?
Znalazlbym pewnie z 10 sensownych dyskow, moze 12 jesli dodac SSD SATA no i mozliwosc przyszlej rozbudowy wiec troche kusi ale z drugiej strony Amazon Warehouse nie realizuje gwarancji tylko zwroty zwykle wiec tak srednio.
@Pan_Slon: Teraz chodzi to na jakiejs zintegrowanej mobo z intelem J1900 i 8 GB RAM chyba. Problem w tym ze plyta ma tylko 2 zlacza SATA, wiec inne dyski mam wpiete w serwer dwupodstawkowy z Xeonem starym, chociaz jest PCIe wiec zastanawialem sie nad jakas karta.
Calkiem spoko bo dzialalo to sobie z 5 lat dobre mysle z jedna aktualizacja w miedzyczasie, podpiete do UPSa wiec chodzi non stop i problemow
@clas: Przegladajac Amazona natknalem sie jeszcze na RS2821RP+ ze zwrotow w bardzo dobrym stanie w cenie DS1821+, nawet troche taniej.

Jakies plusy/minusy oprocz wiekszej ilosci dyskow, faktu ze to rack, redundantne zasilanie i pewnie wiekszy pobor?
Znalazlbym pewnie z 10 sensownych dyskow, moze 12 jesli dodac SSD SATA no i mozliwosc przyszlej rozbudowy wiec troche kusi ale z drugiej strony Amazon Warehouse nie realizuje gwarancji tylko zwroty zwykle wiec tak srednio.
@clas: Bo zastosowanie zależy trochę od tego z czym skończę. Budżet mam nie określony bo poleci z budżetu na pc wiec chce coś co spełni jak najwięcej wynagan, nie będąc totalnym overkillem i to co istotne to żeby nie było zbyt prądożerne bo to powód dla którego nie mam już pc 24/7 włączonego.

Mam w domu aktualnie tego nasa z XPenology. Głównie jako serwer plików plus nginx i guacamole. Korzystam też
@kwantowykocyk: Ja myślę że Twój dylemat jest gdzieś indziej. Chcesz eksperymentować czy mieć stabilne przyzwoite rozwiązanie ktore działa. Jesli eksperymentowac to składak + TrueNas, jeśli stabilne rozwiązanie to SYNOLOGY.