Wpis z mikrobloga

W sumie nigdy wcześniej (przed wojną na Ukrainie) nie sądziłem, że ktoś mógłby serio opłacać internetowych trolli, a w szczególności aż tylu. Zawsze myślałem, że tak jak cały kraj zazwyczaj jesteśmy podzieleni że jedni wolą białe a drudzy czarne. Natomiast, teraz to niesamowicie widoczne. Dostrzegam to zwłaszcza kiedy nagle trolle zaczynają pisać dosłownie to samo, tak jakby ktoś dawał im nakaz: „Teraz piszecie o jabłkach”, po jabłkach macie pisać o „czerwonych jabłkach ze są lepsze niż zielone”, kolejno „zielone nie są w cale jadalne”…, a w przestrzeni nikt nawet nie sugeruje rozmów na temat jabłek. Jabłka są przykładem, wiadomo że mam na myśli wojnę #rosja #ukraina #wojna
  • 9
@GosciuKolorowy: mnie to akurat nie zaskakuje, bo wiosną 2014 widziałem jak nagle przez wszystkie ważniejsze polskie strony (a wtedy znacznie więcej serwisów oferowało możliwość komentowania artykułów) przetoczyła się nieoczekiwana fala niemal jednogłośnej nienawiści do Ukraińców. Trwająca jakieś dwa, trzy dni, a potem osłabła. Ruscy nie zaczęli takiego trollowania wczoraj.
@GosciuKolorowy: troli jest mnóstwo, ale to, o czym piszesz, nie jest wystarczającym kryterium ich identyfikacji. Rodzaj przekazu oraz sposób komunikacji (np. używanie specyficznych zwrotów) mają źródło w określonych bańkach informacyjnych. I to one są często manipulowane, a z nich przekaz przenika dalej już w dużej mierze spontanicznie. Czyli np. wpuszczasz trole do środowiska młodych, słabo wykształconych kobiet (np. jakaś grupa o tatuażach) i tam urabiasz swój przekaz. One to internalizują i
@GosciuKolorowy:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Agencja_Bada%C5%84_Internetowych

Agencja jest zaangażowana w imieniu Rosji w operacje polegające na wywieraniu wpływu w Internecie. Jej zadaniem jest m.in. powielanie rosyjskiej narracji, rozprzestrzenianie fałszywych informacji, wywoływanie skrajnych postaw społecznych i politycznych oraz dezinformowanie zagranicznej opinii publicznej, najczęściej poprzez kwestionowanie demokratycznej legitymacji UE i podejmowanie drażliwych tematów, jak migracja, suwerenność i wartości.

i jeszcze Brygady Sieciowe: https://pl.wikipedia.org/wiki/Brygady_sieciowe