Wpis z mikrobloga

Mam problem początkującego ale nie mogę sobie z nim dać rady. Mam w domu 2 komputery z Ubuntu. Na pierwszym udostępniłem w sieci folder (korzystając z GUI), dałem mu opcję zezwolenia innym na zapis i dostępu dla gości. Folder ten jest widoczny bez problemu na drugim komputerze. Problem zaczyna się przy tworzeniu plików i katalogów. Jeśli w tym katalogu stworzę plik z komputera 1 to komputer 2 może go odczytać ale nie może modyfikować. Sytuacja działa analogicznie w drugą stronę. Czy jest jakiś prosty sposób aby to ogarnąć?

#linux #ubuntu
  • 7
@mikra25: Nie bo to #!$%@? windowsowe smb i jej uprawnienia. Inaczej niż przeklikać opcji na pałę to się nie da. Lepsza opcja to zrobienie sobie pliku z konfiguracją ale z smb zawsze są jakieś problemy.

To nawet w windowsie nie działa dobrze xD
@mikra25: kilka ale wbrew pozorom smb bedzie chyba najlatwiesza dla poczatkujacych, mozesz zapoznac sie z tematem nfs, postawienia sobie chmurki w rodzaju nextclouda lub chociazby zlinkowania po sftp (ale wiem to brzydkie:P)
@Kryspin013: A jest jakaś lepsza droga na takie udostępnianie?


@mikra25: Jak kolega wyżej napisał: albo smb z userem i hasłem bo gościnne uprawnienia zawsze są #!$%@? albo udostępnić sobie dostęp do drugiego komputera po ssh (sftp). Możesz nawet wygodniej bo nie musisz się nawet logować po haśle a możesz po pliku z kluczem.

Osobiście ja lecę po sftp bo już mnie #!$%@? łapał z smb. Po za tym smb jest
@Kryspin013: Ogarnąłem za pomocą sftp, poszło od strzała bez problemów.


@mikra25: sftp jedna z fajniejszych opcji, i masz zyfrowanie danych od strzała. Po SMB leci wszystko jawnie. Tylko sftp pod windowsiem #!$%@? działa.

a i btw, katalogi od sftp możesz sobie dodać jako zakładki w gui. Wystarczy, że sobie wpiszesz w menedżerze plików
sftp://adres_serwera/katalog

I potem sobie odklikasz by bierzący katalog dodać do szybkiego dostępu czt tam jako zakładka.
Kryspin013 - > @Kryspin013: Ogarnąłem za pomocą sftp, poszło od strzała bez problemów...

źródło: comment_1666274614kfKa5ezjuuKjCVMdqziBIM.jpg

Pobierz