Wpis z mikrobloga

Jak zmienia się kierunek obrotów silników trójfazowych?

Chodzi o silnik do wyciągarki gnoju - czasem sie zdarza, że przyciski zamieniają się rolami - ten co włącza NAPRZÓD, zaczyna robić NAZAD.

Skrzynka sterownicza ma trzy przyciski - Naprzód, stop, nazad. Tam są styczniki. Jak jedzie to zatrzymac można tylko STOPem. Może wciśniecie na raz dwóch przycisków zmienia orientację?

#elektryka #rolnictwo
  • 10
@ManiacTeam:

zamień dwie fazy


@s---k: @s---k: Chodzi o to, że raz się samo zmieniło (był wymieniony jeden stycznik - ale bez żadnych zmian w połączeniach). Potem się samo naprawiło. Potem był wymontowany wyłącznik krańcowy - wówczas działało tylko w jedna stronę. Po założeniu wyłącznika krańcowego - działa w obie strony, ale znowu zamienione są kierunki.
@ManiacTeam: A jak to jest zrobione w praktyce? To jest jeden stycznik i po prostu wajcha się przekłada na lewo i na prawo z jakimś postojem po środku (przycisk STOP)? Ja tego w środku nie widziałem, tylko właściciel mi mówił, że raz działa dobrze a raz na odwrót.

A co się dzieje jak się wciśnie na raz NAPRZÓD I WSTECZ?
@7160: Przez naciśnięcie na przycisk I wzbudzona zostaje cewka stycznika Q11. Stycznik załącza silnik na bieg w prawo i podtrzymuje się po zwolnieniu przycisku I poprzez swój łącznik pomocniczy Q11/14/13 i przycisk 0 przy napięciu (styk impulsowy). Zestyk rozwierny Q11/22/21 blokuje elektrycznie załączenie stycznika Q12. Naciśnięcie przycisku II załącza stycznik Q12 (bieg silnika w lewo). W celu przełączenia z biegu w prawo na bieg w lewo, zależnie od układu połączeń, należy