Wpis z mikrobloga

Pytania do Mireczków na JDG:
1. Chcę prowadzić JDG na chacie, której właścicielami są moi starzy (w zasadzie to 2 pokoje na to przeznaczyć). Czy MUSZĘ mieć z nimi podpisaną umowę użyczenia?
2. Jak to się ma do podatku od nieruchomości? Musi być zgłoszone do US wraz z wyliczeniem % udziału działalności w całości mieszkania?
Pytam, bo chcę być czysty przy US, nie potrzeba mi atrakcji.
  • 11
@Pan_wons: wiesz, robiąc wpis do CEIDG jednak podpisujesz, że "dane są prawdziwe i nie kłamiesz", a ja bym miał stałe miejsce prowadzenia działalności, więc takowe podałem we wniosku.
Co do podatku, z tego co kojarzę, to należy wyliczyć %, jaki stanowi działaność w całej nieruchomości i wtedy tylko za ten procencik płacisz więcej.

Ale nie dałbym sobie za to łba uciąć, stąd pytanka. A że samozatrudnionych na wykopie nie brakuje, to
@lukasz0798: spoko... człowiek edukuje się całe życie, właśnie czytałem, że jak mieszkam w miejscu, gdzie pracuję, to nie ma zwiększonego podatku. Gdybym całkowicie wydzielił pokój (np. zrobił biuro), to wtedy tak, ale takiej sytuacji nie bedzie :)

Jeszcze mam do Ciebie pytanie, czy wliczasz coś w koszty uzyskania przychodu z racji wykonywania działalności?
@bregath: Nic nie wliczam, rozliczam się na ryczałcie, jedyne pieniądze jakie wydałem na prowadzenie tego biznesu to ze 130 zł na domene i hosting xD Podatku już zapłaciłem z 40k więc niech tylko spróbują przyjść po coś jeszcze ( ͡° ͜ʖ ͡°)
W takim razie umowa użyczenia teoretycznie być powinna.


@michu_13: z tego co czytam podlega to pod prawo cywilne, a w nim umowa zawarta ustnie wystarczy. W sensie takim ,że jakby mi się US wbił na chatę, to wystarczy, że rodzice powiedzą, że wyrazili zgodę i tyle.

Podatku już zapłaciłem z 40k więc niech tylko spróbują przyjść po coś jeszcze ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@lukasz0798: haha... spoko