Wpis z mikrobloga

#tojestmultikonto #elektronika

Modyfikacja, a w zasadzie naprawa nowej lutownicy, która okazała się bublem. Śrubki zaczęły się niszczyć od temperatury, a kolumna, w której znajduje się grzałka oderwała się od okrągłego dysku łączącego ją z rączką lutownicy. Przewody oczywiście były tylko skręcone i wsadzone w koszulki termokurczliwe, nie było przepustu, który uniemożliwiałby niszczenie izolacji przewodu przez ebonitowy chwyt, który w zasadzie jest zbyt śliski aby mocować na nim jakiś elastomer na wcisk. Lutownica zasilana przez żarówkę 60W aby wydłużyć jej czas "życia" i ustabilizować temperaturę. Grzałka jest klejona popiołem papierosowym zmieszanym z drobno mielonym w moździerzu silica gel w proporcjach 2:1, jako spoiwa użyłem szkła wodnego, a pastą zakleiłem najpierw wylot grzałki, z której kruszyła się folia mikowa, następnie zakleiłem korpus z giętej blachy, w którym znajduje się grzałka.
tojestmultikonto - #tojestmultikonto #elektronika

Modyfikacja, a w zasadzie napraw...

źródło: comment_1665580531TvA6KIZ0wYosOvWsUw9OTs.jpg

Pobierz
  • 34
Na zdjęciu widać przewód ochronny z oczkiem połączony tak samo jak przewód fabryczny. Chińskie oczko było z tak cienkiej i gównianej blaszki, że zacisk dało się rozgiąć palcami. Na zdjęciu powyżej widać dwie koszulki termoizolacyjne (cienkie) zalane szkłem wodnym, to ciemne w środku to czop z pasty zapobiegającej wydostawaniu się ciepła. Czop pełni również rolę magazynu ciepła, co pozwala na lutowanie większych elementów bez konieczności zmiany mocy lutownicy. Lutownica połączona w szereg
tojestmultikonto - Na zdjęciu widać przewód ochronny z oczkiem połączony tak samo jak...

źródło: comment_1665582108GnskWamSQnmUkkhx5ASsFm.jpg

Pobierz
Sposób przygotowania pasty, popiół papierosowy zbierać do słoiczka z wodą demineralizowaną. Następnie zmiksować go w słoiku, przepłukać wodą na filtrze od kawy i zostawić do całkowitego wyschnięcia, ja zrzucam popiół z filtra wyciskając go ręcznie tak aby nie pękł (najlepiej użyć dwóch filtrów). Popiół suszę na plastikowej tacce do krojenia warzyw wyłożonej folią aluminiową siekając go delikatnie tępą stroną noża. Po wyschnięciu mielę go w moździerzu ręcznym.

W tym momencie warto wstawić