Wpis z mikrobloga

Papież: NATO szczekając sprowokowało Rosję do inwazji na Ukrainę

Niektórzy wykopowicze: II RP sprowokowała Ukraińców do nabijania polskich dzieci na sztachety

Tak to widzę... Jak takie wpisy się pojawiają to zastanawiam się czemu służą takie wpisy usprawiedliwiające okrucieństwo UPA względem Polaków. Sam wspieram Ukrainę (wpłacam na zbiórki) i już dawno nie poruszałem tego tematu ale jak widzę takie wpisy to krew mnie zalewa.
To jest tak samo szkodliwe jak używanie tego tematu przez grupy anty ukraińskie. Swoją drogą stosunek II RP do mniejszości ukraińskiej mocno się zmienił z czasem a Ukraińcy mieli w II RP dużo lepiej niż ukraińskiej SRR gdzie był np wielki głód i nikt tych okrucieństw nie robił w stosunku do Rosjan.
#ukraina
#rosja
  • 13
@zielony-mis: ale nienawiść największa była do Polaków chociaż to Rosjanie zabrali im suwerenność. Piłsudski z Petlura uzgodnili granice, które posiadała II RP, nie nasza wina że nie było dużego odzewu jak poszliśmy na Kijów.
@trumnaiurna: mocno ograniczony jesteś, trzeba wspierać Ukraińców, ale jak jakiś z nich dalej usprawiedliwa działanie swołoczy, której jest potomkiem to powinien być natychmiastowo deportowany. To dalej wschodnie ludy, które dopiero teraz się zaczynają cywilizować i miejmy nadzieję, że dalej będzie to postępować.
Tak to widzę... Jak takie wpisy się pojawiają to zastanawiam się czemu służą takie wpisy usprawiedliwiające okrucieństwo UPA względem Polaków


@timeofthe: To jest bardziej złożona sprawa. Ja część takich wpisów widze jako nie usprawieliwienie, ale ukazanie pewnych zależnosci i mechanizmów.
Teza, że zabijali tylko dlatego ,ze zburzono cerkwie i zamknieto szkoły to zbyt daleko idace uproszczenie.
Oczywiuscie są też wpisy w których ludzie przesadzaja na kanwie tego co po 24 lutego
@timeofthe: Krzywdy zrobione Ukraińcom przez Polaków rozpoczeły sie długo przed II RP, tak naprawde już w XIV wieku w czasach podbicia Królestwa Rusi, po Unii Lubelskiej zwalczano prawosławie i język ruski.

To co zrobili Ukraińcy wobec Polaków na Wołyniu to wyjątkowa zbrodnia, ale nie chciałbym, żeby dzisiaj była wykorzystywana dla szerzenia wrogości wobec Ukrainy jako takiej.
@szurszur: ja to rozumiem ale jak ktoś pisze coś w stylu "Ukraińcy mordowali Polaków bo Polacy ich dyskryminowali" pisząc w tonie usprawiedliwiającym to jest coś nie tak. Co innego jak ktoś próbuje znaleźć genezę nienawiści i opisuje dlaczego do tego doszło a nie rzuca własne tezy jakoby dyskryminacja na poziomie np edukacji mogła (co wg tej osoby jest naturalne) doprowadzić do ludobójstwa widzianego chyba tylko w jakiś dzikich ludach Afryki(!). Gość
Pobierz timeofthe - @szurszur: ja to rozumiem ale jak ktoś pisze coś w stylu "Ukraińcy mordow...
źródło: comment_1664832691uxgSmK9Y5EKAFlDSaBxZrC.jpg
@ruski_agent: nikt nie chce używać tego przeciwko Ukrainie w tak trudnej dla nich obecnie sytuacji ale żadna ze stron nie powinna manipulować faktami. Przecież Duda też ostro się wypowiadał o tej zbrodni i to było już w czasie rosyjskiej agresji. Wiem, że Polacy nie byli święci ale w czasach o których mówisz nie było nawet pojęcia narodu znanego obecnie więc i polski chłop miał lekko mówiąc przesrane.