Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Czego warto się nauczyć do modelowania 3D na potrzeby druku z PLA/TPU?
Z praktycznego punktu widzenia użytkownika drukarek 3D, bo opisów w necie masa...

Oglądałem Thinkera i mam wrażenie, że to nie do końca jest coś czego bym potrzebował.

Wymagania OP-a:

- modyfikacja gotowców STL z Thingiverse
- łączenie modeli lub ich fragmentów z powyższego portalu
- modelowanie 3D prostych kształtów, niekoniecznie kwadratowych
- program który nie będzie utrudniał pracy poprzez dziwne sterownie, GUI albo brak wsparcia w necie (tzw. wynalazek)
- darmowy do użycia niekomercyjnego

Czy jestem skazany na naukę Blendera albo FreeCAD-a?

#pytanie #druk3d #hobby #modelowanie3d
  • 12
@hiperchimera: Warto, a nawet trzeba. Zacznij od meshmixera, potem fusion/tinkercad (cadowe projekty, bardziej użytkowe) albo blender (modelarstwo i rzeźbienie). A co do sterowania, to przesiadki są dziwne, trudniej się oduczyć nawyków niż nauczyć nowych, jeśli nie masz doświadczenia to wszystkie opcje są ok.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ebson: nie napisem czy warto tylko zadałem pytanie do praktyków o konkretne propozycje oprogramowanie, żeby nie nabrać złych nawyków z dziwnego softu...

więc nie rozumiem skąd ta ironia ()

+ @Gerard_Z_Rumii: "A co do sterowania, to przesiadki są dziwne, trudniej się oduczyć nawyków niż nauczyć nowych"
Właśnie o tym mówię
@hiperchimera: Meshmixer jest najprostszy z tego wszystkiego, ale szybko wychodzi, że najbardziej ograniczony. Kitbashe jeszcze jakoś tam szły, ale robienie czegoś nowego, nie mówiąc już o zgodności z wymiarem to mordęga. I trudniej się na blenderka mi było przesiąść bo zupełnie inne sterowanie. Gdybym jeszcze raz zaczynał to przemęczyłbym się na początku i od razu uderzał w blendera.
@hiperchimera: faktycznie, masz rację. Z jakiegoś powodu przeczytałem "Czy warto" zamiast "Czego warto".
Do "technicznych" tylko fusion360, do bardziej "organicznych" rzeczy osobiście preferuję Cinema 4D ale cena to kosmos, alternatywnie darmowy Blender
@hiperchimera: generalnie przy prostym modelowaniu nigdy mi to nie przeszkadzało bo na koniec i tak export do .stl a w hobby masz tylko ograniczenie do 10 aktywnych projektów (trzeba wygasić nieużywane żeby aktywować sloty, ale można tym żonglować dowolnie)