Wpis z mikrobloga

#rower

Czasami podczas pedałowania pod obciążeniem coś zaczyna miarowo stukać, nie wiem gdzie dokładnie, chyba gdzieś w napędzie. Im szybciej obracają się pedały tym bardziej wzrasta częstotliwość stuków, to jest chyba wprost proporcjonalne, ale występuje tylko pod obciążeniem.

Gdy na moment przestanę pedałować i znowu zacznę to już nie stuka. Z początku zdarzało się to sporadycznie ale z upływem czasu i kilometrów staje się coraz częstsze i coraz bardziej irytujące. Suport był w tym roku wymieniany i ma najechane jakieś 700 km. Tam jest standardowa korba na kwadrat z trzema blatami, z tyłu wolnobieg siedem przełożeń, łańcuch nie jest luźny - wyciągnąłem w tym roku dwa ogniwa.

Co to może być?
  • 7
  • Odpowiedz
@TomaszWKS: Miałem podobny problem przy pedałowaniu. Też myślałem że to suport. A się okazało że sztyca od siodła. Klikało i klikało. Byle jaki smar pomagał ale siodło zjeżdżało. W końcu odkryłem Shimano Top Grease. Teraz ani nie klika ani nie zjeżdża. Warto na pewno sprawdzić czy to nie to.
  • Odpowiedz
@TomaszWKS: No może też jakieś ziarenko piasku wpadło i wystarczy wyjąć i przetrzeć dobrze. Na pewno łatwiej to sprawdzić niż nie wiadomo co rozkręcać od początku :D
  • Odpowiedz
@Cypherspeed: Ale jakiej sztycy? Na hasło sztyca rowerowa google wypluwa mi sztyce od siodła, o to chodzi czy o coś innego?


@TomaszWKS: Tak, chodzi o sztycę siodełka. Często dostaje się tam jakiś piach czy inne brudy a z racji tego, że Twoje ciało rusza się to sztyca też chodzi. Jeżeli coś tam siedzi to może skrzypieć
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@TomaszWKS: jeśliby okazało się że problem jest sztyca, to polecam ten smar od parktoola:
https://www.rowertour.com/p/57652/park-tool-sac-2-smar-montazowy-118ml

Ma dużo mniejsze drobinki niż smar z Decathlonu. Jak posmarujesz, to ciężko obrócić sztycę czy mostek. Zero dźwięków, żadnych luzów.

Tylko najpierw trzeba dobrze wytrzeć sztycę, np. mikrofibrą i dopiero wtedy posmarować. Rurę podsiodłową też wytrzyj.
  • Odpowiedz