Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Potrzebuje pomocy w oszacowaniu zużycia energii i wielkości instalacji fotowoltaicznej.
Czy ktoś może jest w stanie mi podpowiedzieć jakiego zużycia energii spodziewać się w domu 92 m2 w stylu kanadyjskich (szkieletowym) przy ogrzewaniu elektrycznym z wykorzystaniem standardowych grzejników konwekcyjnych na ścianach? W sumie jest to 6,25 kW grzejników w całym domu.
Będzie to moja pierwsza zima w tym domu a zastanawiam się jeszcze nad instalacja PV. Konsultant wyznaczył mi że konieczna jest wielkość 9kWp aby zaspokoić zużycie ale zastanawiam się czy nie przeszacował.
#ogrzewanie #fotowoltaika #kominek #domyszkieletowe
  • 25
@GuziecKrolAfryki: ja nie pomogę, ale podzwoń po jakichś różnych firmach co sprzedają fotowoltaikę i pompy ciepła, oczywiście z niemca, że jesteś zainteresowany ale potrzebujesz wiedzieć czy ci się opłaca, przyjedzie jakiś typ zrobi audyt, policzy, poda Ci jakieś wartości. Najlepiej parę firm żebyś miał pewność że ktoś wiedział co i jak liczy.

e: najlepiej mow o zainteresowaniu pompą, bo to najdroższe.
@GuziecKrolAfryki: Pompa ciepła w takim domku może zużyć od 3 do 4 MWh w ciągu roku. Przy grzaniu elektrycznym (co jest chyba debilizmem w dzisiejszych czasach) musisz przyjąć jakieś 3x więcej. Czyli między 9 a 12 MWh.

Ogrzewanie elektryczne (np. kocioł elektryczny)
2 MWh x 1 zł = 2000 zł
7 MWh x 2 zł = 14 000 zł
----
9 MWh x 2 zł = 18 000 zł

Razem pomiędzy
@SikuDoWanny: teoretycznie tak ale jeśli latem nazbieram trochę złotówek za produkcję to i zimą koszty ogrzewania spadną, prawda?
@zibizz1: 2 osoby, w bliższej przyszłości kolejna. Urządzenia standardowe, bez grzania mamy zużycie rzędy 200kW/msc.
@mirekwirek: Dom nie jest nowy więc 10 lat temu jak był budowany energia nie była złym wyborem. No i jedyne co wchodzi w grę to powietrzna pompa ciepła/klimatyzacja bo brak tu rozprowadzenia wody - przypominam, grzejniki
teoretycznie tak ale jeśli latem nazbieram trochę złotówek za produkcję to i zimą koszty ogrzewania spadną, prawda?


@GuziecKrolAfryki: Nic nie odłożysz. Dziś kupujesz prąd po cenie detalicznej, a sprzedajesz po cenie hurtowej. Chyba musiałbyś mieć instalację 50kWh, żeby odłożyć te złotówki.

A jak chcesz rozprowadzić ciepło z powietrznej pompy ciepła? Bo przy klimie to oczywiste (i ma to sens, bo klima też jest pompą ciepła).
@GuziecKrolAfryki: Ja właśnie po 10 latach zrobiłem ogrzewanie podłogowe. Może dziś się nie opłaci, ale popatrz na perspektywę długoterminową. Chociaż przy rosnących cenach energii to i na ten moment się opłaci?

Możesz montować klimę. Lepiej się sprawdzi niż te grzejniki.

według www.ciepło.app potrzeba


Gdzieś tu czytałem, że tam mocne uproszczenia są i zaniża. Ale mieścisz się tymi wyliczeniami w moich widełkach ;)
@GuziecKrolAfryki: Ale dziś fotowoltaiki tak nie przeliczysz jak kiedyś (na starych zasadach).

Kiedyś produkcja pokrywała zużycie i było dobrze.

Teraz część energii, której nie zużyjesz na bieżąco, sprzedasz po cenie hurtowej.

Tak na prawdę na nowych zasadach, żeby to się opłacało, trzeba jak najwięcej prądu konsumować samemu, instalację trzeba też mieć wschód-zachód + ewentualnie południe.

Przy czym trzeba mieć świadomość, że zimą realnej produkcji nie ma.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mirekwirek: zdaje sobie sprawę że warunki są gorsze niż dotychczas. Instalacje zaproponowano mi wschód i południe. Nie zmienia to faktu że bez PV muszę całą energię kupić a z PV jednak jakiś procent się zwróci. Wciąż jednak się zastanawiam czy z powodu takiego a nie innego ogrzewania warto aż tak duża instalacje robić.
@GuziecKrolAfryki: na twoim miejscu myślałbym o instalacji 3 kWp z magazynem 5-10 kW/h. Od marca do października powinno wystarczyć. Możesz też poprawić sprawność ogrzewania poprzez zamontowanie klimatyzatora z funkcją grzania, a grzejniki używać w ostateczności.
@mirekwirek: Za dobry magazyn 5kwh pewnie około 15k zł minus dofinansowanie.
Ile energii się oszczędzi to już kwestia indywidualna zależna od trybu życia jaki się prowadzi. W przyszłym roku różnica w cenie energii sprzedanej a kupionej będzie wynosić 1,5-2zł za kwh