Wpis z mikrobloga

Cześć,

Czy jest ktoś zaznajomiony z tematem możliwości ustanowienia służebności przesyłu z uwagi na przechodzące przez działkę linie światłowodowe?

Ja i wielu innych sąsiadów mamy sytuację, iż przez środki działek przechodzą linie światłowodowe montowane w ramach programu POPC2, do których miała istnieć możliwość podłączenia się. Niestety - dotychczas minęło ponad 2 lata i cały czas jesteśmy zbywani, przez co jesteśmy zmuszeni do szukania innego operatora, który będzie prowadził drugą linię światłowodową na słupach. Generalnie dostęp do internetu to jest tragiedia - wyłącznie LTE, a wielce zapowiadany program miał wszystko zmienić.

Jako, że tak się nie stało, to zastanawiamy się wspólnie z sąsiadami o możliwość wystąpienia o ustanowienie służebności przesyłu na działkach z uwagi na to, że prawdopodobnie i tak nigdy nie skorzystamy z możliwości podłączenia się tą drogą, pomimo absolutnego braku przeszkód (nawet odpłatnie nie ma możliwości się podłączyć) oprócz opieszałości orange. W konsekwencji będziemy zmuszeni do opłacenia samodzielnego zamocowania kolejnych linii światłowodu z własnej kieszeni. Obecne światłowody powiedzmy ze wyłączają sporą część działki z użycia, bo idą dwie równoległe linie w odległości około 10-15 metrów od siebie.

Pytanie otwarte - czy jest to w ogóle możliwe, aby w przypadku światłowodu uzyskać jakąkolwiek opłatę za służebność?

Pozdrawiam

#swiatlowod #dom #nieruchomosci #pytaniedoeksperta #orange
  • 5
@Djelon: jest to pytanie na które dokładnej odpowiedzi teraz nie udzielę - nabyłem działkę już po wkopaniu linii, natomiast na żadnych mapach z gminy które widziałem nie były oznaczone - przez rok nie byłem świadomy istnienia tych linii
@xzxzz: no to sekator w ręce... jak nie ma tego w księgach wieczystych, ani w akcie notarialnym kupna, to czemu miałbyś się przejmować jakąś samowolą
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Djelon: @xzxzz: W czasach TP ówcześni właściciele nieruchomości podpisywali tzw. UUN (Umowa Udostępnienia Nieruchomości) gdzie zobowiązywali się do wprowadzenia we własnym zakresie stosowanych wpisów w swoich KW. Z doświadczenia raczej nie radzę wybrania rozwiązania siłowego bo nie prowadzi ono do niczego dobrego.
@NH35: Te linie są dość świeże, maja ok 2-3 lat - nie znam dokładnego terminu ich montażu. Nie kojarzę również, aby wśród przekazanych dokumentów były jakieś papiery związane z tym światłowodem. Nikt nie chce rozwiązań siłowych, nie mniej ludzie czuja się po prostu oszukani, bo udostępnili swoje działki z nadzieja na dostęp do internetu a operator po prostu się wypiął na wszystkich