Wpis z mikrobloga

On sam


@moll: źle napisałem pytanie, miało być Kto jest takim jakby złem ostateczny, przeciwnikiem Najwyższego?

Przy czym nie utożsamiam Absolutu z Jahwe, pustynnym demonem żydowskim.
  • Odpowiedz
@DIO_: Pytanie, czy Najwyższego utożsamiasz z najwyższym dobrem, jeśli tak, to w systemie dualistycznym musi istnieć zły antagonista.
Jeśli jednak przyjmiemy, że Najwyższy jest absolutem, to oznacza, że jest jednocześnie najwyższym dobrem i najwyższym złem. I ja bym to rozumiała w ten sposób - Absolut jest ponad wszystkim i we wszystkim, jest wszystkim i niczym jednocześnie, bo zawiera w sobie wszystkie pojęcia.
  • Odpowiedz
@moll: W sumie masz rację. Wpadłem w pułapkę dualizmu.
Jednak ciekaw jestem jakie jest najgorsze zło według ezoteryków, new ageowców i foliarzy.
  • Odpowiedz
@DIO_: pytaj każdej grupy oddzielnie, bo to będą różne formy antagonisty. I kogo rozumiesz przez foliarzy, bo tutaj to chyba szczepów więcej niż w ezoteryce ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
utaj to chyba szczepów więcej niż w ezoteryce ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@moll: Masz rację.
Jak żyję od 5 klasy internetem to spotkałem już rodzimowiernych, katolickich, protestanckich, ateistycznych, gnostyckich, okultystycznych, malteistycznych, antysemickich, wolących Alexa Jonesa, wolących Davida Icke, pro ufologicznych, anty ufologicznych...
  • Odpowiedz
@DIO_: Pewnie maja, ale to i tak tylko odzwierciedlenia ludzkiej natury lub personifikacje w formie sił nadnaturalnych demony/bogowie itd. Z kolei pytanie czym jest zło, essencja zła. Jedni ci powiedza ze to poprostu brak boga ale w tak ogromnym wszechswiecie napewno intieja koncepty "zła" ktorych nie jestesmy w stanie pojac w tej biologicznej formie w ktorej sie aktualnie znajdujemy
  • Odpowiedz