Wpis z mikrobloga

Wrzesień
Hart ducha i odporność

Stoicyzm na dziś – 29 września
Twoje prawdziwe potrzeby są niewielkie

„Nic nie zaspokoi chciwości, jednak niewielka porcja zadowoli naturę. Tak więc ubóstwo wygnańca nie jest dla niego tragedią, ponieważ żadne miejsce wygnania nie jest tak jałowe, by nie zapewnić człowiekowi dostatecznego utrzymania”.
– Seneka, O pocieszeniu do matki Helwii, 10.11B

Warto zastanowić się nad tym, co zwykle akceptowałeś jako normalne. Pomyśl o swojej pierwszej wypłacie – jak wysoka się wówczas wydawała. Albo o pierwszym mieszkaniu, z własną sypialnią, łazienką i kuchnią, w której z przyjemnością wcinałeś chińskie zupki. Dziś, gdy powodzi Ci się lepiej, ówczesne warunki uważasz za niewystarczające. Prawdopodobnie chcesz nawet czegoś więcej niż to, co obecnie posiadasz. Jednak jeszcze kilka lat temu te „nędzne” warunki nie tylko Ci wystarczały, ale wydawały się wspaniałe!

Gdy odnosimy sukcesy, zapominamy, jak byliśmy silni. Jesteśmy tak bardzo przyzwyczajeni do tego, co mamy, że może nam się wydawać, iż bez tego zginiemy. Oczywiście wynika to z życia w komforcie. W czasie wojny nasi rodzice i dziadkowie musieli przetrwać na wydzielanych racjach paliwa, masła, elektryczności. Dobrze sobie z tym radzili, podobnie jak Ty dawałeś sobie radę, gdy miałeś mniej.

Dziś pamiętaj o tym, że poradzisz sobie, gdy sytuacja nagle się pogorszy. Twoje prawdziwe potrzeby są niewielkie. Bardzo nieliczne wydarzenia mogą rzeczywiście zagrozić Twojemu życiu. Zastanów się nad tym – i odpowiednio dostosuj swoje zmartwienia i lęki.
#dailystoic
#motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  • 37
  • Odpowiedz
@sledz: możesz polecić jakieś dobre książki o stoicyźmie, tak żeby sobie jak najbardziej przybliżyć tą filozofię i spróbować żyć według jej zasad?
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@Anagama Lekcje stoicyzmu John sellars
Wyzwanie stoika William B. Irvine
Sztuka Życia według stoików Piotr Stankiewicz
O stawaniu się stokiem Tomasz Mazur - ta jest trochę nietypowa bo to powieść
Fiasko Tomasz Mazur - ta mi jakoś nie siadła.
To są te które mnie wprowadziły w temat. Jest tego więcej. Piotr Stankiewicz na dniach wyda nowa książkę o stoicyzmie, Tomasz Mazur wydał w tamtym roku chyba Nieustające napomnienia i zbiera dobre
  • Odpowiedz
@sledz: i z tych które wymieniłeś byłbyś w stanie polecić którąś na sam początek dla takiego totalnego laika, który chciałby się tematem zainteresować?
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@Anagama
Lekcje stoicyzmu czyta się łatwo i takie podstawy.
Sztuka Życia według stoików, trochę trudniejsza, nie jakoś mega, ale dużo więcej treści i chyba tę bym polecił.
Zależy też od twojego nastawienia do tematu.
  • Odpowiedz
@sledz: ok dzięki, poszukam sobie książki i spróbuję coś się trochę zagłębić w temat, jeśli chodzi o moje nastawienie to szczerze mówiąc nie wiem jakie jest, wydaje mi się że szukam czegoś co może pozwoli mi trochę ułożyć życie a czytam twoje wpisy i stoicym wydaje się naprawdę wporządku
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Anagama podobnie miałem ze dwa lata temu i pierwsze co przeczytałem to "O stawaniu się stoikiem"
Jest to trochę inne, ale były momenty, że mogłem się z bohaterem utożsamić.
Ogólnie to filozofia pomaga. Jak nie masz czysto zaburzeń różnego rodzaju w rodzaju depresja itp. To człowiek za pomocą filozofii jest w stanie wiele zrobić.
  • Odpowiedz
Jak nie masz czysto zaburzeń różnego rodzaju w rodzaju depresja itp.


@sledz:
@Anagama
Mało tego, stoicyzm można traktować jako użyteczne i dość skuteczne narzędzie antydepresyjnej profilaktyki, a - szerzej -pielęgnowania psychicznej równowagi i dobrostanu, zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.
  • Odpowiedz
@sledz: no #!$%@? przypau xd bo tak właśnie próbuje coś ze względu na to, w sensie na deprechę xd znaczy i tak pewnie spróbuję bo samorozwój jest pewnie jakąś formą terapii a ja nie mam za dużo pomysłów na rozwiązanie tego
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Anagama wiesz filozofia pomaga, ale dobrze pogadać z psychologiem, zdiagnozować się dobrze i działać.
Stoicyzm miał duży wpływ na rozwój podejścia poznawczo-bechawioralnego i terapii racjonalno-emotywnej o czym już pisałem kiedyś.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Anagama stoicyzm, medytacja do rozważenia jak nie łapiesz psychoz.
Powiedzmy że psychoterapia to moje poletko, ale trzymaj się swojego terapeuty. W każdym razie są badania że medytacja wspiera psychoterapię depresji z dobrymi wynikami.
  • Odpowiedz
@sledz: nie psychoz nie mam (znaczy chyba nie bo w sumie temat dla mnie dość nowy) stany depresyjno-nerwicowe owszem xd może w tym przypadku coś by to pomogło. Dla mnie ogólnie psychoterapie, psychiatrzy i wszystkie rzeczy z tym związane to całkowita nowość, dobrze że miał mi kto wskazać odpowiedniego specjaliste i pomóc mi w nawet głupim pójsciu do lekarza bo sam bym nie dał rady xd
  • Odpowiedz
Stoicyzm miał duży wpływ na rozwój podejścia poznawczo-bechawioralnego i terapii racjonalno-emotywnej o czym już pisałem kiedyś.


@sledz:
To prawda. Co więcej: bardzo skuteczne w radzeniu sobie z przeciwnościami dnia codziennego - w kontekście zachowania względnej równowagi pomiędzy myślami, emocjami, motywacją i zachowaniem - jest łączenie na co dzień stoicyzmu, buddyzmu oraz terapii racjonalno-emotywnej Alberta Ellisa, Taki rodzaj (pozornego) eklektyzmu jest uniwersalnym i skutecznym zbiorem narzędzi, umożliwiającym zachowanie spokoju, pogody ducha
  • Odpowiedz