Wpis z mikrobloga

Jak myślicie - jak bardzo spada efektywność ogrzewania przy zastosowaniu wymiennika ciepła w stosunku do puszczenia cieczy bezpośrednio w grzejniki?

Wymiennik chyba ze dwa razy większej mocy niż moc kotła (a i tak kocioł pracuje na 30%). Czuć nawet ręka, że woda na powrocie po stronie kotła jest sporo cieplejsza od wody na powrocie od strony grzejników. A kotły gazowe lubia pracować na jak najniższej temperaturze.

Warto wywalić wymiennik?
Wymiennik wstawiony, żeby było zgodnie z prawem, oraz żeby nie zamykać instalacji grzejników (trzeba by zaspawać odpływ i zmienić kilka zaworów na grzejnikach, które przy wysokim ciśnieniu zaczęłyby cieknąć - ale to niewielki koszt).

Wstawienie wymiennika w obieg kotła na węgiel wymagałoby większej roboty.

Poprzednia zima kosztowała ok 3000, ale przy oszczędnym grzaniu.

#ogrzewanie #kociol #gazownictwo #remontujzwykopem
  • 5
@7160: a jaki to wymiennik?
Wymiennik ma moc podana dla zakresu temperatur
Im większa różnica tym większą moc można przekazac.
Tak samo ważne są przepływy
@7160: Cieplejsza woda to nie wszystko - pewnie przepływy większe. Jak nie potrzebny to można wywalić wymiennik - zawsze kilka - kilkanaście procent urwiesz. Najpierw zastanów się czy pompa w kotle da radę na całą instalację, może wystarczy wrzucić pompę po stronie instalacji na wyższy bieg -> wtedy będzie więcej odbierać.
@7160: opisz może całą instalację najpierw. Wymienników się raczej nie stosuje w instalacjach gazowych. Te są potrzebne w specyficznych rozwiązaniach.
@jarzyn123: Nawet na najwyższym biegu jest prawie taka sama różnica - grzejniki nie nadążają oddawać ciepła (bo w dzień grzeje się tylko dół - 3 grzejniki).

kilka - kilkanaście procent urwiesz.


@jarzyn123: Własnie o to chodzi - czy będzie to 3% czy może 18%.

Wymienników się raczej nie stosuje w instalacjach gazowyc


@ksiak: Ja zastosowałem.

A instalacja na dwa piętra, w sumie 8 grzejników (w tym dwa łazienkowe) reszta