Wpis z mikrobloga

Pobieram teraz pełny instalator Kali Linux x64 Everything i mam pytanie:
Jak zainstalować go na dysku zewnętrznym? Instalator wykryje mi go automatycznie i będę mógł ten dysk wybrać jako miejsce instalacji i po instalacji będę mógł normalnie bootwac kali, a jak odlacze dysk to bootwac do Windowsa?
Już kiedyś próbowałem zainstalować Ubuntu OBOK Windowsa i sformatowałem cały dysk - dlatego pytam xd

#kalilinux
#linux
#kali
#komputery
#windows
  • 32
  • Odpowiedz
@mamniciwszystko: poczytaj, czym jest:
➡️ tablica partycji,
➡️ GPT vs. MBR:
⠀↘️ partycja podstawowa,
⠀↘️ partycja rozszerzona,
⠀↘️ poczytaj o UEFI, a konkretniej o procesie rozruchu w:
⠀⠀➡️ MBR (stary BIOS - flaga rozruchowa partycji),
⠀⠀➡️ w UEFI (elfy) na partycji FAT32,
➡️ system plików.

Bez tej wiedzy nigdy nie zrozumiesz co robisz, albo co masz na myśli mówiąc "partycja", czy "formatowanie", albo "dual-boot", albo "USB boot".
  • Odpowiedz
@hu-nows: bo temat jest zbyt złożony, aby mu napisać: tak lub nie, a przeciętni ludzie chodzą do serwisów komputerowych, aby instalować systemy operacyjne.

Jeżeli ktoś aspiruje do wejścia na kolejny poziom wtajemniczenia, to może nawet jeżeli by chciał, to nie wie od czego zacząć, więc takąlistę zapodałem.
  • Odpowiedz
@patrolez: pytanie było dość proste - czy można Kali linuks instalowac na zewnętrznym dysku, w domyśle podpinanym do komputera przez USB

opie @mamniciwszystko: nie ma sensu o takie rzeczy pytać linuksowej społeczności bo tylko ciebie zgnoją zamiast odrobinę pomóc
  • Odpowiedz
@hu-nows: czy gnojeniem można nazwać wskazówki? Czy zmniejszenie progu wejścia na kolejny poziom jest gnojeniem?

Z takim podejściem pozdro w życiu, daleko zajdziesz.
  • Odpowiedz
@mamniciwszystko instalujesz normalnie na dysku zewnętrznym, tylko warunkiem jest że instalator go wykryje (kiedyś często nie wykrywało). Kiedy zapyta o GRUBa to wal wszystko w dysk zewnętrzny, na windowsowym nic nie instaluj bo lubi się zepsuć. W Biosie czy tam UEFI ustawiasz kolejność rozruchu na dysk zewnętrzny (mało bezpieczne więc nie wkładaj jakichś dziwnych pendriveów).
Bez dysku zew odpali się Windows po prostu. Z podłaczonym dyskiem zew. odpali się Grub i będziesz
  • Odpowiedz
@patrolez: op nie chce daleko zachodzić ani wzbijać się na poziomy, chce to zainstalować z opcją szybkiego powrotu do windowsa przez odpięcie wtyczki. Sam nie wiesz czy tak może zrobić a się wymądrzasz, typowe..
  • Odpowiedz
@patrolez: chce zainstalować Kali na zewnętrznym dysku USB, do tej pory używałem Kali Live na owym zewnętrznym dysku GPT (UEFI bez CMS) i bez Secure Boota bo mi blokowało rozruch.

Na Live mam problem bo domyślnie nie wykrywa mi karty WiFi, a konfigurowanie tego co ponowne uruchomienie jest straszne - tak samo często zapisuje coś w notatniku ale przecież to zniknie jak ponownie uruchomię kompa.

Aktualnie nie mogę zainstalować Kali obok
  • Odpowiedz
@Cesarz_Polski: U mnie raz zabawy z dual bootem skończyły się tak że po usunięciu Linuxa #!$%@?ła mi się tablica partycji na dysku, na szczęście dało się to łatwo skorygować. Od tamtej pory olewam Linuxa i siedzę tylko na Windzie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz