Wpis z mikrobloga

Audio-Mirki. Kupiłem jakiś czas temu słuchawki 48 Ohm-owe Beyerdynamic DT 700 PRO X. Fajnie grają z komputerem i telefonem, ale po podłączeniu do amplitunera zauważyłem sporą różnicę w dzwięku. Szczególnie przy większych poziomach głoścności dźwięk jest pełniejszy, mocniejszy i jakby bardziej dynamiczny.

Chciałbym mieć taką samą jakość dźwięku przy komputerze stacjonarnym. Co kupić odpowiedniego jakością i mocą do tych słuchawek?

#sluchawki #audio #audiofile
  • 15
@_kapsel: Rozumiem że w DAC ze wzmacniaczem? Polecasz jakiś konkretny do takich słuchawek?

amplituner to nie jest wzmacniacz słuchawkowy

@bonus: Zgadza się, ale rozwiniesz jakoś myśl? To dobrze? Źle? Lepszy? Gorszy?

@cukru: Dzięki sprawdzę temat. Ampli to Yamaha RX-A880 Znalazłem taką informację:

Rated Headphone Jack Output Level and Impedance: 100 mV/560 Ω (1 kHz, 50 mV, 8 Ω)
@krecik000: Trochę nie wiem jak interpretować tą specyfikację, ale jeśli wierzyć temu tematowi na head-fi, to impedancja wyjściowa wynosi 560 Ω, co jest ogromną wartością. Zasada jest taka, że impedancja wyjściowa wzmacniacza powinna być co najmniej 8 razy mniejsza od impedancji słuchawek. Przy takiej impedancji wyjściowej dosłownie każde słuchawki, które nie mają płaskiej jak stół impedancji w zależności od częstotliwości, będą miały podkoloryzowany dźwięk. Stąd też bierze się zamiłowanie niektórych
@bonus: Może nawet ichniejszy Truebass coś tam da, ale taki sam efekt zapewni EQ.
Nawet jeśli układ dźwiękowy w płycie głównej OPa jest tragiczny, to DT700 Pro X są na tyle skuteczne, że byle dongiel je napędzi z łatwością.
Szkoda pieniędzy.
Trochę nie wiem jak interpretować tą specyfikację


@cukru: Właśnie oglądam ten film żeby się trochę dowiedzieć czym jest impedancja właściwie i tam koleś wyjaśnia że impedancja jest standardowo mierzona przy 1kHz, czyli wynika z tego że 8 Ohm wg specyfikacji. Skąd się wzięło 560 Ohm i co oznacza - nie wiem, nie znam się.

Zasada jest taka, że impedancja wyjściowa wzmacniacza powinna być co najmniej 8 razy mniejsza od impedancji słuchawek
@krecik000: Ja raczej skłaniałbym się ku temu, że impedancja wyjściowa w tym amplitunerze nie spełnia zasady 1/8. Z tego co czytam w większości tego typu sprzętów wyjście słuchawkowe jest traktowane po macoszemu albo wręcz na odczep się - brak oddzielnego toru słuchawkowego, zamiast tego po prostu przekierowują wyjście głośnikowe przez dołączone szeregowo rezystory, żeby obniżyć napięcie na wyjściu słuchawkowym (tak jak tu). Twoje wrażenia z odsłuchu też do tego
Ja raczej skłaniałbym się ku temu, że impedancja wyjściowa w tym amplitunerze nie spełnia zasady 1/8.


@cukru: Rzeczywiście. Z tego co piszą po kontakcie z Yamahą chyba tak jest.

Dzięki za fajne arty - przeczytałem. Nie będę się wgłębiał w temat jakoś bardzo, ale z tego co zrozumiałem to wysoka impedancja wyjściowa źródła powoduje nieprzewidywalne, inne z każdymi słuchawkami kolorowanie dźwięku. Żeby temu zapobiec warto kupić sprawdzony DAC+wzmacniacz słuchawkowy z niską
Szukałem informacji na temat impedancji telefonu z którym często używam tych słuchawek (Xperia 1 II), ale rzeczywiście bardzo trudno jest znaleźć tę informację - nie udało mi się.


@krecik000: Telefony z reguły powinny mieć niską impedancję, dla Xperii 1 III udało mi się znaleźć, że wynosi 4,9 Ω.

W każdym razie pobawiłem się trochę wbudowanym w telefon EQ Dolby Atmos i rzeczywiście znacząco zmienia charakter dźwięku. Muszę potestować jeszcze trochę i
cukru - > Szukałem informacji na temat impedancji telefonu z którym często używam tyc...

źródło: comment_1662295108AcjUzjxlp1zG8L085FSwgM.jpg

Pobierz